Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dluhopisy v Evropě i USA vstoupily do nového týdne růstem... další zprávy z trhů dluhopisů

Dluhopisy v Evropě i USA vstoupily do nového týdne růstem... další zprávy z trhů dluhopisů

31.03.2009 9:52
Autor: 

Americké dluhopisy začátkem týdne posílily, když špatné zprávy z akciového trhu iniciovaly přesun zájmu na pevně úročené papíry. Pokračující problémy automobilek a víkendové poznámky ministra financí Geithnera, že některé banky budou potřebovat další kapitál, byly hlavní negativní informací posílající dolů kromě akcií i výnosy dluhopisů po celé délce křivky. Jen malý pokles výnosů si však připsaly nejdelší splatnosti, když Fed ukončil odkup tohoto segmentu a navíc odkoupil méně, než se čekalo.
 
Odhady dnes zveřejněné spotřebitelské důvěry a nákupních manažerů z oblasti Chicaga jsou mírně optimistické. Zítra pokračuje Fed s odkupem dalších papírů, tentokrát se soustředí na 3 až 4,5leté dluhopisy. Ranní asijské obchodování je ve znamení vybírání zisku a růstu tamních akcií a také americké akciové futures jsou mírně kladné. Dnes by proto investoři mohli využít i v Evropě a USA vyšších cen k vybírání zisků, zájem o splatnosti segmentu 3-4,5 let by se ale měl díky zítřejšímu odkupu udržet.

Evropské dluhopisy stejně jako jejich americké protějšky posílily. I tady špatné zprávy z automobilového a bankovního průmyslu USA spolu s problémy regionální španělské záložny poslaly dolů akcie a zvýšily zájem o státní papíry. Slabší byly navíc indexy důvěry eurozóny, i když jejich pokles se výrazně zpomalil. Napříč spektrem EMU se zvýšil rozdíl mezi výnosy německých Bundů a dluhopisů ostatních zemí s výjimkou Slovenska. Důvodem byly slabý zájem o aukci italských papírů za 10 mld. € a poznámky člena ECB L. Bini Smaghi, že averze k riziku v bankovním sektoru zůstane vysoká i léta po překonání stávající krize. Na Slovensku pak byl solidní zájem o aukci 2letých papírů za 195 mil. €.
 
Dnešní předběžná inflace eurozóny zřejmě vykáže další pokles, i když italské ceny se odhadují vyšší. Ve čtvrtek se schází ECB a trhy odhadují pokles sazeb o 0,5 %, i když index Eonia stále klesá. Včerejší růst cen dluhopisů by pak i v eurozóně mohl vyvolat vybírání zisků. Před zmíněným zasedáním ECB a víkendovou schůzkou G20 budou ale investoři jistě opatrnější.

České dluhopisy v pondělí při průměrných objemech obchodů oslabily stejně jako akciový trh. Důvodem bylo zřejmě oslabení koruny, na níž se podepsala vyšší averze k riziku podpořená politickou nestabilitou regiónu a konečně i snížením ratingu Maďarska. Výnosová křivka pak celkově zploštěla, i když posun nebyl nijak výrazný.

Dnešek je bez čerstvých dat. Situace na politické scéně se zvolna uklidňuje, a dluhopisy by proto mohly dorovnat včerejší pohyby v eurozóně a cenově posílit.
 
(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.01.2026
17:11Každý rok je jasnější, že se svět pouští do nejrůznějších politicko-ekonomických experimentů…
15:45Tesla vloni přišla o vedoucí pozici na trhu s elektromobily, předstihl ji BYD
15:18Buffett: Berkshire má větší šanci být tady za 100 let než jakákoliv jiná firma
14:22Evropa roste, Londýn láme rekordy. FTSE 100 poprvé nad 10 000 body.
13:55Slabý závěr roku? Investoři ukazují na tituly, které mohou v roce 2026 překvapit
12:10Eurozóna prohlubuje pokles výroby. Německý průmysl táhne PMI eurozóny níže
12:05Perly týdne: Roboti už jdou
11:10Akcie vstupují do nového roku růstově, znovu se zvedá zlato  
10:38Průmysl zakončil rok 2025 nadějně. Nálada je nejlepší za více než tři roky
10:00Jaderná elektrárna Temelín loni vyrobila rekordních 17,38 milionu MWh elektřiny
9:40Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,8 pct, upřesnil ČSÚ
9:28Rozbřesk: Optimistické vyhlídky pro českou ekonomiku v roce 2026
9:04Polovodičová divize čínské firmy Baidu chce na hongkongskou burzu
8:51BYD předjel Teslu, SpaceX mění výšku tisíců satelitů a Bulharsko vítá euro  
7:25Investiční výhled 2026: Dolar může dál ustupovat, zlato stále dává smysl  
01.01.2026
17:11Obchod a mír – od jihoamerických kmenů přes Keynese po dnešek
11:06Investiční výhled 2026: V AI zůstáváme, ale nově se díváme i jinam  
6:08Ve snaze eliminovat krize můžeme jejich pravděpodobnost zvyšovat
31.12.2025
22:02Wall Street uzavírá rok 2025 v klidném režimu  
17:25Bude dolar snižovat atraktivitu amerických investičních aktiv?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data