Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus zítra jmenuje Fischera premiérem

Klaus zítra jmenuje Fischera premiérem

08.04.2009 16:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Prezident Václav Klaus se rozhodl jmenovat šéfa Českého statistického úřadu Jana Fischera do funkce předsedy vlády ČR. Informoval o tom dnes tiskový odbor hradu s tím, že tak hlava státu učiní zítra ve 14:00 na Pražském hradě.

Fischera navrhli dnes odpoledne prezidentu republiky jmenovat do funkce českého premiéra předseda vlády v demisi a předseda ODS Mirek Topolánek a předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek. "Prezident republiky Václav Klaus vyjádřil uspokojení nad řešením, které odpovídá jeho požadavkům, jež zformuloval poté, kdy vláda podala demisi," píše se v tiskové zprávě hradu. 

Vizitka Jana Fischera:

Předseda Českého statistického úřadu Ing. Jan Fischer, CSc. se narodil se v Praze v roce 1951, studoval na národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze ukončil absolutoriem oboru statistika a ekonometrie v roce 1974. Po vysoké škole nastoupil do statistického úřadu, kde pracoval do počátku osmdesátých let jako výzkumný pracovník Výzkumného ústavu sociálně ekonomických informací (tehdy součást statistického úřadu). V roce 1985 uzavřel na Vysoké škole ekonomické postgraduální studium a získal titul kandidáta věd v oboru ekonomická statistika. Ve Federálním statistickém úřadě působil v různých funkcích až do roku 1990, kdy se stal místopředsedou tohoto úřadu. Po vzniku samostatné České republiky byl od roku 1993 místopředsedou Českého statistického úřadu.

Od počátku 90. let vedl týmy zpracovávající výsledky parlamentních a komunálních voleb. Na starosti měl i styky se statistickým úřadem Evropské unie Eurostat. Na jaře 2001 pracoval v misi Mezinárodního měnového fondu, která zkoumala možnosti budování statistické služby ve Východním Timoru.

Od září 2000 pracoval jako ředitel oddělení produkce společnosti Taylor Nelson Sofres Factum a od března roku 2002 až do svého jmenování předsedou Českého statistického úřadu byl vedoucím výzkumných pracovišť fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze.

Předsedou Českého statistického úřadu byl jmenován prezidentem republiky 24. dubna 2003.

Je členem řady prestižních institucí, mimo jiné, České statistické společnosti, Mezinárodního statistického institutu (ISI), Vědecké rady a Správní rady VŠE a Vědecké rady univerzity J.E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Jan Fischer je podruhé ženatý a je otcem tří dětí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2026
6:04Jsou současné valuace vyšší, než na vrcholu dot-com bubliny?
30.06.2026
22:01S&P 500 uzavřel nejlepší čtvrtletí od roku 2020 růstem  
16:39Traders Talk: Polovodiče dál táhnou trh, ale rally se zužuje. Kde ještě hledat šanci?
15:25Trápení japonského jenu pokračuje. Měna je nejslabší za posledních 40 let
14:08ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Novým předsedou dozorčí rady ČEZ zvolen Radim Fiala
13:57Historická rally polovodičů naráží na otázku: Co bude dál?  
13:56MONETA Money Bank - oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
12:35Brexit brzdí ekonomiku. Británie po rezignaci premiéra hledá nový směr
11:29Akciím svědčí návrat zájmu o technologie, Japonsko čelí slábnoucímu jenu  
11:25NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
10:41FX Strategie: Warsh vrací sílu dolaru, ECB vyčkává a koruna v prázdninovém módu  
10:23Česká ekonomika v 1. čtvrtletí vzrostla o 2,2 procenta, potvrdil ČSÚ
8:54Nejvyšší soud USA posiluje Trumpa, Microsoft padá a Rocket Lab expanduje  
8:50Rozbřesk: Zužující se úrokový diferenciál bere zlotému vítr z plachet
6:01El-Erian: AI má PR problém, americký přístup k ní je lepší než ten evropský
29.06.2026
17:58Nový rozměr bezpečného zlatého útočiště a akcie jako reálné aktivum
16:27PODCAST Týdenní výhled: Trhy sledují data z USA a Korea sází na čipy  
15:17Čipové války mezi USA a Čínou: Huawei na domácím trhu vytlačuje Nvidii, letos cílí na poloviční podíl
14:41Rocket Lab kupuje Iridium za 8 miliard USD. Získá tak síť satelitní komunikace
12:10Vedra testují digitální infrastrukturu: datacentra čelí rostoucím klimatickým rizikům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu