Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PwC: Počet a objem nových emisí akcií v 1. čtvrtletí propadly

PwC: Počet a objem nových emisí akcií v 1. čtvrtletí propadly

21.04.2009 16:50
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Počet nových akciových emisí uvedených na evropské burzy v letošním prvním čtvrtletí klesl meziročně o tři čtvrtiny. Na burzy formou primární emise akcií vstoupilo jen 18 firem, když ve stejném období loni to bylo 72 společností. Celkový objem nového akciového kapitálu meziročně spadl na devět milionů eur (asi 242 milionů Kč) z 1,94 miliardy eur. Vyplývá to z aktuálního přehledu IPO Watch Europe společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC).
 
Pro primární akciové emise bylo uplynulé čtvrtletí nejhorším od roku 2003, odkdy oblast PwC sleduje, doplnila marketingová manažerka PwC Česká republika Lenka Čábelová. Za nezájmem firem vstupovat na burzy je podle analytiků řada důvodů. "Hlavním ale jistě zůstává komplikovaná situace v hospodářství a s ní spojená nervozita na trhu. Zvýšená averze k riziku vedla investory k výraznému snížení akciových pozic ve svých portfoliích," uvedl Petr Ondřej z banky Sal. Oppenheim. 

Firmy jsou také v jiné situaci. Zatímco v minulosti si společnosti chodily na trh pro nový kapitál z důvodu financování expanze na nové trhy, v současnosti se zabývá většina firem převážně řízením rizik vyplývajících ze složité hospodářské situace spíše než expanzí na nové trhy, doplnil analytik.

K těm akciovým trhům, na které letos nevstoupila s akciemi žádná nová společnost, se zařadila i vídeňská burza, od loňského roku majitelka pražské burzy, a Česko. Naproti tomu varšavská burza patřila opět k nejaktivnějším.

Varšava se postarala o dvě třetiny nového akciového kapitálu a třetinu nových emisí. Vůbec největší emisí se stala s objemem čtyři miliony eur polská společnost Hydrapres SA. Varšava tak letos předstihla i v loňském roce nejlepší londýnskou burzu, uvedl mluvčí varšavského trhu Dariusz Marszalek.

Oživení trhu primárních emisí lze podle Ondřeje očekávat nejdříve na začátku roku 2010. "Většinou se bude jednat o transparentní podniky s jasnou strategií, kterým může investor důvěřovat. Na trhu se mohou objevit také nové emise akcií společností, které již na trhu jsou," doplnil. 

Statistika IPO v Evropě:

 
1.čtvrtletí 2009 1.čtvrtletí 2008 4.čtvrtletí 2008
Počet 18 72 64
- z toho Varšava 6 18 23
Objem (mil. eur) 9 1942 1238
- z toho Varšava (mil. eur) 6 43 555

Zdroj: PricewaterhouseCoopers

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.01.2026
19:09Stříbro poprvé nad 100 dolary, zlato u 5000 dolarů za unci
19:02První den CSG na burze: Enormní poptávka v Praze, Strnad nejbohatším zbrojařem světa
17:09Trhy věří v jedno velké tentokrát jinak…
15:59UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu XS2764457078 a XS2585977882
15:05Intel doplácí na nízké výrobní výnosy i slabý výhled. Valuačně ale zůstává „aktivem národní bezpečnosti“  
14:40Kapital prchá z USA. Rozvíjející se trhy lámou rekordy  
13:13Perly týdne: Jakoby medvědí trh a zlatá alternativa k dolaru
11:22Strnadovo jmění se ze dne na den více než zdvojnásobilo. Je třetím nejbohatším na světě v kategorii do 40 let
11:18Nevýrazné obchodování před dalším rizikovým víkendem  
10:28Akcie Intelu padají po výsledcích a slabém výhledu až o 14 procent
9:53ŽIVĚ: Makrokompas s Petrem Sklenářem z ČNB
9:28Akcie CSG otevřely při svém debutu v plusu o více než 30 procent
8:50CSG debutuje v Amsterdamu i Praze, trhy uklidňuje obrat u Grónska a Intel zklamal  
8:42Rozbřesk: Vláda od dubna zvýší platy ve veřejném sektoru, porostou rychleji než v soukromém sektoru
6:07Damodaran: Můj přístup k investicím a Buffettova past
22.01.2026
22:00Trhy se oklepávají z Trumpových pohrůžek  
17:40S akciemi CSG lze obchodovat i přes Patrii. Na co si dát při zadávání pokynu pozor
17:12Ono to zase takové eso není…
16:26Růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí zrychlil na 4,4 procenta
15:20Deutsche Bank: AI čeká těžký rok, prim budou hrát tři témata

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data