Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Geithner: Propad globální ekonomiky zřejmě zmírňuje

Geithner: Propad globální ekonomiky zřejmě zmírňuje

24.04.2009 10:15
Autor: mediafax

WASHINGTON (MEDIAFAX) - Globální ekonomický propad vykazuje v posledních týdnech známky zmírňování, přesto ale hrozí značná rizika, prohlásil ministr financí USA Timothy Geithner před setkáním s představiteli zemí G20 ve Washingtonu. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Podle Geithnerova článku v listu Financial Times pokles světového obchodu polevuje a podmínky na některých finančních trzích se zlepšily.

Prognóza pro rok 2009 je podle ministra stále složitá, očekává se první pokles světové ekonomiky za posledních šest desetiletí a světový obchod by měl zaznamenat nejhorší kolaps od druhé světové války.

"V posledních týdnech jsme zaznamenali několik pozitivních signálů, že propad globální ekonomiky se zpomaluje," uvedl Geithner. "Podmínky na některých finančních trzích se zlepšily a pokles světového obchodu polevuje," dodal.

Ministr také vyzval šéfy skupiny zemí G20, aby pokračovali v procesu reforem a náprav, který by měl přispět obnově světového hospodářství.

Ministři financí a centrální bankéři zemí skupiny G7, která sdružuje Spojené státy, Británii, Kanadu, Francii, Německo, Itálii a Japonsko, se mají setkat v pátek odpoledne ještě před večerním shromážděním větší skupiny G20, ve které jsou zastoupeny i klíčové rozvíjející se trhy, jako je Čína, Indie, Brazílie a Jižní Korea.

"Země G20 musí pokračovat ve svém odhodlání zavést takovou fiskální, monetární a finanční politiku, která je nutná pro obnovení růstu," uvedl Geithner. Podle jeho přesvědčení Spojené státy už učinily několik agresivních kroků ke stabilizaci finančního systému a obnovení úvěrové politiky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.02.2026
18:04Dláždí centrální banky cestu globálnímu ekonomickému boomu?
16:57Týdenní výhled: Nejdůležitější událostí jsou středeční výsledky Nvidie  
16:10Jižní Korea byla nejvýkonnějším trhem loňska. Je silný růst indexu Kospi začátkem dlouhodobého trendu?
15:57Ceny všech typů nemovitostí loni zrychlily růst a vytvořily nová maxima
12:30Magnificent Seven letos pod tlakem: růst capexu na AI nahlodává free cash flow a víru investorů
11:24Další hořká pilulka pro Novo Nordisk. Nový lék si vede hůře než konkurent od Eli Lilly
11:03PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
10:07Globální 15% clo zvyšuje nejistotu. Dolar oslabuje, americké futures míří dolů  
9:01Rozbřesk: Obchodní chaos nekončí. Nejvyšší soud zrušil Trumpova reciproční cla
8:47Slovenští novináři zpochybňují smlouvy CSG za miliardy, USA zastavují výběr cel podle IEEPA, ale Trump zavádí nové 15% clo  
6:07Průzkum: Evropské akcie už svého vrcholu dosáhly, valuace jsou nejvyšší za 5 let  
22.02.2026
10:01Víkendář: Čína na rozdíl od Japonska není připravena na odchod do důchodu. Co Německo?
21.02.2026
10:02Víkendář: Jak budou Američané platit za své deficity?
20.02.2026
22:02Americké akciové indexy uzavírají týden v zeleném  
18:17MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
17:22Investice do AI, klesající odkupy a kolik by to vlastně mělo vynášet?
16:11Dlouho očekávané rozhodnutí konečně padlo. Nejvyšší soud USA zrušil Trumpova cla
15:57Pětice evropských velmocí vyvine levné protivzdušné systémy inspirované Ukrajinou
15:30Ekonomika USA koncem roku brzdila spolu s výpadkem vývozu a vládních výdajů  
15:07Lee: Inflace půjde na úrovně před rokem 2020, AI bude vytvářet vítěze a poražené

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data