Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Libération: Société Générale má ztrátu 10 mld. eur, banka to popírá

Libération: Société Générale má ztrátu 10 mld. eur, banka to popírá

27.04.2009 11:48
Autor: ČTK

Paříž (zpravodaj ČTK) - Francouzská banka Société Générale (36,84 EUR, -3,56%), která v České republice vlastní Komerční banku (2417 CZK, -1,55%), bude mít kvůli riskantním investicím patrně ztrátu kolem deseti miliard eur (266 miliard Kč), mnohem vyšší, než zhruba 1,2 miliardy eur, kterou sama banka přiznala. Informoval o tom dnes francouzský deník Libération. Société Générale však zprávu popřela a označila ji za nepodloženou.

Druhou největší francouzskou banku postihl podle listu dvojí skandál. První ztrátu 4,9 miliardy eur, o níž se ví od počátku loňského roku, přivodil její burzovní makléř Jerome Kerviel, kterého nyní čeká soudní řízení. A další ve výši kolem pěti miliard, která se projevila až teď, způsobilo údajně jedno oddělení filiálky Société Générale Asset Management (Sgam), které se zabývalo "alternativními investicemi".

Šlo o vysoce rizikové investice do hedgeových fondů, začínajících firem a rizikových hypoték, které v době ekonomického rozmachu vynášely pohádkové zisky, ale s nástupem krize se totálně zhroutily a začaly se nazývat "toxickými aktivy". Z hodnoty šesti miliard eur se nejprve vyšplhaly na asi 50 miliard a nyní jsou v hlubokém mínusu, tvrdí list.

"Société Générale oficiálně popírá dnešní tvrzení Libération," uvedla společnost. Zprávy tisku však srazily akcie banky v dopoledním obchodování o téměř čtyři procenta, což bylo o něco více než pokles, který dnes zavládl v celém evropském bankovním sektoru. "Není kouře bez ohně," komentoval to agentuře Reuters Arnaud Scarpaci z fondu Agilis Gestion.

Firma podle tisku nejprve investovala hlavně peníze klientů, s vidinou zisků ale začali šéfové Sgam do hry zatahovat stále více finance, za něž měla banka přímou zodpovědnost a z nichž pro ně kynuly štědřejší marže. S příchodem krize navíc odkoupila banka rizikové podíly od svých klientů. Vedení Sgam ujišťovalo, že krize bude jen přechodná.

Aktiva měla na přelomu roku na papíře hodnotu 5,3 miliard eur, ale nikdo je nechce, takže bude nutné je odepsat na co nejnenápadnějším místě v účtech jako ztrátu. A to i když banka tvrdí, že ztráta dosahuje 1,2 miliardy, napsal list.

Société Générale, která v rámci protikrizové pomoci dostane do léta od francouzského státu celkové 3,4 miliardy eur, chce podle listu situaci řešit likvidací Sgam, která se chovala údajně jako "stát ve státě". Členové jejího vedení jsou postupně nuceni k odchodu a společnost má být částečně odprodána bance Crédit Agricole (10,12 EUR, -4,26%). Stovky zaměstnanců filiálky přijdou v příštích měsících o místo v rámci "sociálního plánu", jímž je jednoduše míněno propouštění.


Váš názor
  • pro HB
    27.04.2009 13:26

    tak jestli se toto potvrdí, tak tu pátou prostě do léta neuvidíme ....
    Muff
Aktuální komentáře
16.11.2025
15:00The Economist: Honba za superinteligencí a svět změněný AI, za kterou nikdo neplatí
10:19Víkendář: Čím se liší lepší a horší centrální banky?
15.11.2025
14:52Ambiciózní Musk a raná fáze AI cyklu
9:55Víkendář: Vysoká inflace posledních let a „nadřazenost“ jejího cílování
14.11.2025
22:04Americké akciové indexy pod tlakem medvědů  
17:24Jeden z největších monetárních „experimentů“ historie
17:09Footshop a.s.: Zveřejnění finančních výsledků za Q3
15:50Švýcarsko se dohodlo s USA na snížení dovozního cla z 39 na 15 procent
15:33Goldman Sachs: Prosincové snížení sazeb by bylo namístě, inflace je povzbudivá a trh práce slabší
13:44UBS: Rok 2026 přinese „novou éru Evropy“. Sázejte na akcie GOTCHA
12:43Eurostat: Růst ekonomiky EU ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,3 procenta
11:47Perly týdne: Během internetové bubliny to bylo jiné
11:36UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
11:16Akcie se dostaly pod tlak obav z Fedu a valuací  
11:01Britská rozpočtová nejistota: Reevesová ustupuje od daňových plánů, trhy reagují výprodejem
10:51MONETA Money Bank, a.s.: Akcionáři schválili výplatu mimořádné dividendy 4 Kč na akcii
10:49Moneta schválila vyplacení mimořádné dividendy 4 koruny na akcii
10:32Bitcoin padá pod 97 tisíc USD. Nucené likvidace za miliardu dolarů
10:04Amazon s Microsoftem jdou proti Nvidii. Podporují zákon omezující vývoz čipů do Číny
9:54Siemens Energy zvyšuje projekce díky AI a silné poptávce, akcie přidaly přes 12 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data