Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chřipka, banky, Air Force One nad Manhattanem... jak mohou jít evropské trhy vzhůru?

Chřipka, banky, Air Force One nad Manhattanem... jak mohou jít evropské trhy vzhůru?

28.04.2009 11:02
Autor: Petr Žabža, Patria Online

První obchodní den nového týdne byl plný událostí, ne všechny z nich však mohou být i při nejlepší vůli prezentované jako pozitivní. Hned ráno se na trhy snesla informace o šíření prasečí chřipky z Mexika do Spojených států a dále do světa.

Zatímco farmaceutické společnosti na tyto zprávy reagovaly (jak jinak, než) pozitivně, zbytek trhů se začal obávat. Podle mnoha komentářů sice zatím nedošlo k panickému úprku z aktiv např. Mexika - investoři spíše omezili svojí obchodní aktivitu a vyčkávají, ale co není, může být. Pak se nad dolním Manhattanem přehnalo v nízké výšce letadlo Air Force One, doprovázené letouny F16 a lidé - pamětliví 11. září 2001 - prchali ze svých kanceláří. Bílý dům se sice později omluvil a vysvětlil, že šlo jenom o fotografickou seanci tohoto letounu s pozadím Sochy svobody, ale málokdo tomu uvěřil... zejména v éře softwaru jako Photoshop. Nakonec se dnes ráno objevila informace (zdrojem je Wall Street Journal, ani v USA už se nic neutají), že Bank of America (8,92 USD, -1,98%) a Citigroup (3,07 USD, -3,76%) podle zátěžových testů potřebují navýšit kapitál.

Nelze se pak divit, že dnešní ráno není pro evropské trhy nijak příznivé. Všechny hlavní benchmarky oslabují řádově o jedno až dvě procenta, nejhůře je na tom Německo (-2,59 %), Francie (-2,21 %), Španělsko (-2,64 %) a Švýcarsko (-2,32 %). Všechny futures kontrakty ukazují na pokračující pokles i v USA.

- British Petroleum Plc: Čtvrtletní zisk klesá o 61 %.

- Air Liquide: firma snižuje odhad zisku a tržeb pro rok 2009 díky propadu poptávky u odběratelů ze sektoru metalurgie a elektroniky.

- Deutsche Bank (40,31 EUR, -6,80%) AG: CEO Josef Ackermann bude pokračovat jako CEO další tři roky.

- KPN: Čistý zisk za Q1/2009 je pod očekáváním na hladině 317 milionů euro, firma přesto udržuje výhled na letošní rok.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.03.2026
13:13Forexové poučení z krizového vývoje v Íránu  
12:38OECD snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny, zlepšila výhled pro USA
12:31Investice do AI vyvažují ekonomické dopady války, ale představují i riziko
11:26Po růstu se dnes trhy opět zhouply níž, Írán tlumí nadšení  
10:26Írán chce zpoplatnit cestu Hormuzským průlivem
10:23ČEZ, a.s.: Novým členem představenstva zvolen Ondřej Landa
9:54ČNB podle Michla nesmí podcenit dopady války v Íránu, má být připravena zvýšit sazby
9:53Nová cílová cena ČEZ: Restrukturalizace jako katalyzátor výnosu pro akcionáře?  
9:18KARO Leather loni zvýšila tržby o 23 procent, letos začne se zpětným odkupem akcií
8:56Rozbřesk: ECB je připravena zvýšit úrokové sazby
8:50Silná čísla CSG kontrastují s globální nejistotou. Futures jsou opět v červeném  
8:43J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q4 2025
8:36CSG si zapsala silný závěr roku i rekordní množství nevyřízených objednávek
6:05Ústup dolaru, repatriace zlata z USA a stablecoiny v mezinárodním rezervním systému
25.03.2026
21:18Wall Street rostla: Úleva na ropě a geopolitice hnala akcie vzhůru  
17:14Monetární středověk, fiskální doba kamenná?
15:30Nový technologický hit: simulace lidského chování?
14:05Evropské technologické firmy s valuací 1,4 bilionu dolarů skončily v zahraničí, upozorňuje studie
12:47Evropská energetika má stále prostor růst. Morgan Stanley zvyšuje doporučení  
12:04Nálada investorů stoupá s rostoucí důvěrou v příměří v Íránu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Porsche Automobil Holding SE (12/25 Q4, Bef-mkt)
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.