Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: ArcelorMittal ve čtvrtletí ziskem zklamal, čeká ale zlepšení

ČTK: ArcelorMittal ve čtvrtletí ziskem zklamal, čeká ale zlepšení

29.04.2009 9:19
Autor: ČTK

Lucemburk (ČTK) - Největší světové ocelárny ArcelorMittal ( EUR, 0,00%) měly v prvním čtvrtletí zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) 883 milionů dolarů (asi 18,2 miliardy Kč). To je proti stejnému období loni propad asi o 82 procent a je to horší výsledek, než čekali analytici. Firma vlastní i největší českou hutní společnost ArcelorMittal Ostrava.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že zisk EBITDA se bude pohybovat kolem jedné miliardy dolarů. Firma ale předpovídá zlepšení na druhé čtvrtletí.

ArcelorMittal v únoru předpověděl, že se mu zisk sníží na zhruba jednu miliardu dolarů kvůli snížení cen, k němuž přistoupil v závěru loňského roku. Firma kvůli slabé poptávce v důsledku hospodářské krize snížila ceny některých výrobků až o 40 procent, výrobní kapacity firma využívala jen na 55 až 60 procent.

Hospodářský útlum ve světě snížil poptávku prakticky po všech výrobcích, v nichž se požívá kov, ať jsou to automobily či domácí spotřebiče. To se negativně odrazilo na hospodaření výrobců oceli, ale i důlních firem nebo zpracovatelů kovu. Likvidace zásob problém ještě zhoršila.

ArcelorMittal předpovídá, že ve druhém čtvrtletí by se zisk EBITDA mohl zvýšit na zhruba 1,2 až 1,5 miliardy dolarů. Firma už dříve avizovala, že první čtvrtletí bude z hlediska ziskovosti v tomto hospodářském cyklu asi nejslabší.

Čistá ztráta v prvním čtvrtletí činila 1,1 miliardy dolarů, jsou za ní ale především mimořádné náklady 1,2 miliardy dolarů v souvislosti s odpisem zásob. Ve druhém a třetím čtvrtletí firma vidí rovněž potenciál ke zvýšení cen.

"Přestože situace na trhu je pořád dost náročná, technické oživení je nezbytné a společnost ArcelorMittal by z toho měla mít prospěch," podotkl k výsledkům šéf společnosti Lakšmí Mittal.

Zadlužení firmy se zvýšilo na 26,7 miliardy dolarů z 26,5 miliardy USD, kde bylo na konci loňského roku. Firma ale zopakovala, že do konce tohoto roku chce čisté zadlužení snížit o deset miliard dolarů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university