Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německé objednávky v březnu nečekaně vzrostly

Německé objednávky v březnu nečekaně vzrostly

07.05.2009 14:13
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Zveřejnění čísel o průmyslových objednávkách v Německu poprvé po sedmi měsících v řadě neznamenalo jen další zklamání, ale naopak pořádně překvapilo trh. Počet objednávek, očištěný o sezónní vlivy a inflaci, vzrostl podle údajů dnes zveřejněných spolkovým ministerstvem hospodářství, o 3,3 procenta oproti únoru 2009. Trh přitom očekával pokles objednávek o celé procento. Na meziroční bázi je bilance stále záporná, ale 38% propad z února vystřídalo březnové snížení o 26,7 %, který také nedosáhl pesimismu trhu s konsensem -35,8 %. Dnes zveřejněná čísla jsou tak náznakem odvrácení nejhlubšího ekonomického propadu od doby druhé světové války.

„Volný pád spotřebitelských objednávek je pryč, domnívá se podle agentury Bloomberg ekonomický analytik ING (8,18 EUR, 5,98%) Group Bruselu Carsten Brzeski. „Očekáváme, že v příštích měsících zaznamenáme určitou stabilizaci, ale její průběh bude pomalý a mělký“.

Také index obchodní důvěry v Německu se odrazil od svého 26-měsíčního dna po snížení úrokových sazeb a zavedení vládních stimulačních balíčků, které podpořily očekávání o vymanění se z recese ještě v průběhu roku 2009. Přesto německá vláda pro letošek zatím předpovídá propad německého hospodářství o 6 procent a prezident Bundesbanky dokonce nepočítá s „oteplením“ dříve než v druhé polovině roku 2010.

Přes tyto opatrné výhledy, jak poznamenává ministerstvo hospodářství, je výsledek +3,3 % meziměsíčně velmi silně nad očekávání trhu a je doprovozen dalšími pozitivními čísly. Domácí průmyslové objednávky vzrostly o 1,1 %, export pak o 5,6 %, což je pro německou ekonomiku jako největšího světového vývozce dobrá zpráva. Zvláště poté, co MMF minulý měsíc srazil svoji prognózu pro světovou ekonomiku a očekává záporný růst ve výši 1,3 % a německá vláda pro letošek předpověděla 19% propad tržeb ze zahraničí.

Průmyslové objednávky ze zemí mimo eurozónu vzrostly o 5,1 %, také objem exportních objednávek investičního zboží se rozrostl o 9,1 %. Společně s obratem ve spotřebitelské důvěře jsou tato čísla další částí mozaiky, která pomáhá zvedat investorský sentiment na nejvyšší úroveň za poslední dva roky.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.07.2026
17:39Nemělo by se nyní více mluvit o nesprávném monetárním kurzu?
16:08Bylo by nebezpečné vědět, proč centrální banky jednají tak, jak jednají?
14:10Analytici otáčejí. Očekávání zisků evropských firem rostou nejrychleji za dva roky  
12:22Perly týdne: Červená karta pro Američany a klesající dynamika akcií malých firem
11:02Volkswagen spouští jednu z největších proměn ve své historii. Omezí výrobu i nabídku modelů
10:51Techy korigují včerejšek, ale trhy mezitím podporuje obnovení jednání s Íránem  
10:41ExxonMobil může těžit z návratu geopolitických rizik. Má prostor pro růst akcií  
9:24O easyJet se rozhořel boj. Apollo nabídlo víc než konkurence a získalo podporu vedení
9:01Rozbřesk: Polská centrální banka drží sazby, Glapiński se nebrání podzimnímu snížení
8:54Babiš otevřel debatu o IPO Letiště Praha, ČNB varuje před návratem inflace a optimismus kolem AI se vrací  
6:04Nejvýnosnější akciový trh roku? Jižní Koreu sesadila Nigérie
09.07.2026
17:25Pracují nyní trhy pro Fed nebo proti němu? A jak dopadnou testy nových monetární myšlenek?
16:06Existují skutečně důvody pro zvedání sazeb?
14:14SK Hynix míří na Nasdaq. O jeden z největších burzovních debutů v historii je obrovský zájem  
14:01Nápojový kolos PepsiCo zvýšil čtvrtletní zisk, u růstu tržeb překonal odhady
13:58Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
12:04Investiční výhled na druhé pololetí: Shrnutí  
11:02Míra nezaměstnanosti v červnu stagnovala

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data