Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    E15: Úvěry velkých domácích bank se zhoršují

    E15: Úvěry velkých domácích bank se zhoršují

    11.05.2009 8:33
    Autor: mediafax

    PRAHA (MEDIAFAX) - Komerční banka (2880 CZK, 3,30%) i Česká spořitelna zvýšily náklady na riziko plynoucí ze špatných půjček. Uvádí to v pondělní list E15.

    Finanční krize si už vybírá svou daň v podobě horších údajů v účetních knihách tuzemských bank. Česká spořitelna i Komerční banka zaznamenaly letos v prvním čtvrtletí růst podílu špatných úvěrů, takže navýšily náklady na riziko.

    Komerční banka meziročně zvýšila opravné položky na konci čtvrtletí o výrazných 255 procent na 1,57 miliardy korun. Růst se očekával, především kvůli tomu, že Komerční banka začátkem roku ohlásila miliardovou úvěrovou angažovanost vůči Moravia Energo, která skončila v insolvenci. Analytici byli přesto úrovní opravných položek příjemně překvapeni – trh čekal nárůst až zhruba na 2,3 miliardy.

    Mluvčí Komerční banky Monika Klucová potvrdila, že růst nákladů na riziko ovlivnila právě zmíněná pohledávka vůči Moravia Energo, které banka půjčila jednu miliardu korun. "Opravné položky jsme vytvořili v celkové výši 850 milionů korun, z toho dvě stě milionů již loni ve čtvrtém čtvrtletí. V současné době tedy máme vytvořeny opravné položky ve výši 85 procent, což považujeme v současnosti za přiměřené odhadované míře vymožení dlužné částky," upřesnila Klucová.

    Česká spořitelna letos ve čtvrtletí podle mluvčí Kristýny Havligerové zvýšila rezervy k úvěrům o 161 procent na 1,71 miliardy korun. "Důvodem je zejména vyšší tvorba opravných položek v souvislosti se stárnutím úvěrového portfolia, růstem objemu úvěrů a prvními příznaky ekonomické recese," uvedla Havligerová.

    Česká spořitelna ke konci čtvrtletí evidovala 3,9 procenta rizikových úvěrů. Proti konci loňského roku jde o růst o půl procentního bodu. Podle Havligerové jsou za nárůstem dva důvody – jednak dluhy podnikatelů, kteří jsou zasaženi ekonomickou krizí, a také nárůst v oblasti hypotečních úvěrů. Banka podíl rizikových úvěrů za domácnostmi a podnikateli zvlášť nesděluje.

    V průměru na českém trhu drží banky kolem tří procent nesplácených úvěrů vůči domácnostem, u podniků je to zhruba pět procent.

    Komerční banka eviduje celkem 5,6 procenta nestandardních půjček, meziročně jde o nárůst 1,6 procentního bodu. Podle banky má nárůst v oblasti nestandardních a sledovaných půjček také na svědomí hlavně podniková klientela – vyšší rizikovost se ale začíná objevovat i v retailovém sektoru, hlavně u karet a spotřebitelských úvěrů.

    Hypotéky a úvěry živostníkům jsou v zásadě stabilní. ČSOB a UniCredit (2,17 EUR, 9,05%) Bank zveřejní čtvrtletní výsledky tento týden.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    28.08.2026
    6:05Evropa nemá plné zásobníky, s Asií se bude přetahovat o plyn. Cena se může vrátit nad 100 eur za MWh
    27.08.2026
    22:01Extrémně pozitivní den pro technologické tituly  
    17:04Co udělá s kurzem koruny a dalších měn umělá inteligence?
    15:15Umělá inteligence nemusí Salesforce zničit. Naopak, může nastartovat jeho další růstovou fázi  
    14:39OPEC+ ztrácí vliv na ropný trh, zavřený Hormuz mu ukusuje z tržního podílu
    13:20Braňo Soták: Výsledky Nvidie jsou přehlídkou superlativů. Co víc si přát?  
    13:16UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL/ XS2188802404
    11:39Nvidia táhne vzhůru americké trhy, zatímco Evropa zaostává  
    10:31CrowdStrike překonal odhady nejen výsledky, ale i výhledem. Akcie jdou nahoru
    10:00Allwyn ve čtvrtletí zvýšil hrubý provozní zisk o 29 procent
    9:07Rozbřesk: Německo se nadechuje, ale vyhráno ještě nemá
    8:25Evropské trhy zahájí mírně pozitivně, výsledky dodala Nvidia  
    26.08.2026
    22:47Nvidia znovu doručila. Tržby i zisk více než zdvojnásobila
    17:22Recese?
    15:53Meta se dohodla na urovnání sporu o závislosti dětí na sítích. Zaplatí téměř 17 miliard dolarů
    14:55Plyn nahradil ropu jakožto hlavní riziko pro evropské dluhopisové trhy
    12:45Preview Nvidie: Nejde ani tak o čísla, jako o budoucnost AI investic  
    11:37Akcie při čekání na Nvidii spíše klesají, dluhopisy po poklesu výnosů drží pozice  
    10:52Šéfka MMF: Světová ekonomika si s šokem kvůli Íránu poradila lépe, než se čekalo
    10:28Sazby se musí kvůli odolné ekonomice zvýšit, varuje členka Výkonné rady ECB

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - HDP, q/q
    15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university