Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomika Francie klesla o 1,2 procenta

Ekonomika Francie klesla o 1,2 procenta

15.05.2009 9:49
Autor: mediafax

PAŘÍŽ (MEDIAFAX) - Hrubý domácí produkt (HDP) Francie klesl v prvním čtvrtletí letošního roku mezikvartálně o 1,2 procenta. Informovala o tom v pátek agentura Reuters. Druhá největší ekonomika eurozóny se tak na počátku letošního roku propadla méně, než trh očekával. Analytici oslovení agenturou Bloomberg totiž očekávali, že francouzské HDP klesne o 1,3 procenta. Meziročně klesla francouzská ekonomika o 3,2 procenta.

Francouzská ekonomika tak vstoupila do technické recese, které se úspěšně vyhýbala díky růstu HDP ve třetím čtvrtletí loňského roku o 0,1 procenta. V posledním loňském kvartále však francouzská ekonomika klesla o 1,5 procenta, na počátku letošního roku tak zaznamenala druhý čtvrtletní pokles v řadě.

Francouzský statistický úřad INSEE také revidoval francouzský růst z loňského roku. Zatímco podle bleskového odhadu počítal s růstem o 0,7 procenta, nyní tento růst revidoval jen na 0,3 procenta.

"Očekávám, že v letošním roce by francouzská ekonomika mohla klesnout o tři procenta," řekla k číslům za první čtvrtletí francouzská ministryně financí Christine Lagarde.

Podle odhadu skupiny zemí OECD by měla francouzská ekonomika v letošním roce klesnout o 3,3 procenta, v příštím roce by měla klesnout o 0,1 procenta. Mezinárodní měnový fond pak predikuje letošní propad ekonomiky jen o 2,2 procenta, v roce 2010 by francouzské HDP mělo vzrůst o 1,4 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2026
17:10Marže mířící k dalším rekordům a znárodňování technologických firem
17:08Stát prodal dluhopisy za 20,1 mld. Kč, objem emise překročil původní plán
15:59Hodnota čipových firem letos vzrostla o 82 procent na 5,7 bilionu dolarů
15:55Ekonomika USA v prvním čtvrtletí rostla pomaleji, než se čekalo, o 1,6 procenta
15:35Akcie Nebiusu nezastavují. Jejich růst nově podpořila nemalá investice fondu zaměřeného na AI
14:09Bank of America a JPMorgan očekávají další rekordní kvartál
12:22Kreditní riziko firem zůstává nízké, trh trestá především vlády  
11:00Akcie Snowflake letí nahoru o více než 30 procent. Firma překonala odhady a dál investuje do AWS
10:42Meta nabídne předplatné pro aplikace Facebook, Instagram a WhatsApp
10:17S mírovou dohodou to opět nevychází, tlak na dluhopisy ani akcie však není velký  
9:33Silné výsledky Salesforce nestačily, investory znepokojil slabší výhled
8:48Colt CZ usiluje o Explosii, VIG potvrzuje celoroční výhled a tržní sentiment tíží eskalace na Blízkém východě  
8:46Rozbřesk: Zvýší ECB v červnu úrokové sazby?
6:09Analytici se předhání v optimismu. Podle Goldmanů letos S&P 500 pokoří 8 000 bodů  
27.05.2026
22:01Akcie kolísaly kvůli nejasným signálům z jednání USA a Íránu  
16:35Rolls-Royce si vybral Škodu JS jako jednoho ze dvou dodavatelů dílů reaktorů SMR
16:32Traders Talk: Nasdaq letí nahoru, čipy drtí zbytek trhu. Šance ale leží jinde
15:56Colt CZ a estonská firma chtějí vyvíjet technologie proti dronům
15:50Jaké chování dluhopisů má na akcie znatelný dopad?
14:40AI mánie nezastavuje. SK Hynix a Micron poprvé v historii překonaly hodnotu jednoho bilionu dolarů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Prodeje nových domů