Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Online rozhovor s profesorem Milanem Zeleným o krizi a možnostech nápravy – již v pátek

Online rozhovor s profesorem Milanem Zeleným o krizi a možnostech nápravy – již v pátek

21.5.2009 18:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Světově uznávaný a nejcitovanější tuzemský profesor Milan Zelený soudí, že by se řešení současné ekonomické krize mělo hledat především na úrovni podniků a firem a ne ve státním měřítku. „Současná krize vznikala po dlouhá desetiletí, v podstatě již od Rooseveltova „New Deal“. Její příčinou jsou státní intervence do ekonomiky svobodného trhu, obzvláště za Clintonovy vlády. Lidé, kteří krizi nezodpovědně vyvolali jsou dnes zodpovědní za její „léčbu“ a tvoří akční jádro Obamovy vlády. Může totéž myšlení, rozhodování a akce krizi jak zapříčinit, tak následně i vyléčit? Samozřejmě, že ne,“ uvádí Milan Zelený na stránce svého blogu.

Zelený je přesvědčen, že krize bude mít vedle dalších dopadů také očistný efekt. "Celosvětová finanční krize má nejen očistné dopady, jako jsou identifikace a vyloučení předlužených, nekonkurenceschopných a zkorumpovaných individuí, institucí, podniků a vlád, ale zároveň pomáhá odhalovat závažné strategické chyby, jejichž dopady se mohou projevovat ještě po desítkách let."

Chcete se dozvědět více o názorech profesora Milana Zeleného na současnou krizi a její řešení? Nepromarněte jedinečnou příležitost zeptat se jej přímo! V rámci online rozhovoru bude Vaše dotazy zodpovídat na serveru www.patria.cz v pátek 22. května 2009 od 14:00 do 15:00. Své dotazy ale budete moci pokládat již od deváté hodiny ranní!

Prof. Ing. Milan Zelený, Ph.D., M.S. se narodil v roce 1942 v Kluckých Chvalovicích u Čáslavi. V roce 1965 se zúčastnil konkurzu americké University v Rochesteru, který nakonec vyhrál a v srpnu 1967 odešel studovat do USA. To již měl na svém kontě přes 40 odborných publikací v oblasti řízení složitých projektů. V exilu získal tituly Master of Science a Doctor of Philosophy na univerzitě v Rochesteru. Posléze se stal profesorem podnikového řízení na Kolumbijské univerzitě a nyní má doživotní profesuru na Fordhamově univerzitě v Lincolnově Centru v New Yorku. V současnosti působí také na Fu Jen Univerzity v Taipei a na Indian Institute of Technology v Kanpuru. Je šéfredaktorem časopisu Human Systems Management.

Milan Zelený je odborník v oblastech multikriteriálního rozhodování, produktivity práce a řídících systémů. Působí jako konzultant četných podniků, institucí a vlád v zahraničí. Na kontě má více než 400 studií, analýz, esejů, komentářů, povídek a fejetonů v českém, slovenském a anglickém jazyce. V Česku je známý například publikacemi „Neučte se z vlastních chyb…“ (2006) či „Cesty k úspěchu: Trvalé hodnoty soustavy Baťa“ (2005).


Váš názor
 •  
  22.5.2009 9:53

  Jak hodnotíte krizi z podnikového hlediska? Myslíte, že si společnosti mohou vzít příklad z těch podniků, které přežily krizi v 30. letech minulého století, a pokusit se napodobit jejich obchodní model?
  eliss
 • Co se stalo ve 30. letech?
  22.5.2009 9:36

  Dobrý den, rýád bych se zeptal, jak probíhala „velká krize“ v 30. letech, co bylo její příčinou? Co z ní světovou ekonomiku vyvedlo? Bylo to skutečně Roosweltův New Deal nebo nastupující válečné hospodářství?
  avidgar
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data