Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pokles akciových trhů a vybírání zisků oslabily zlotý i forint… a další devizové zprávy

Pokles akciových trhů a vybírání zisků oslabily zlotý i forint… a další devizové zprávy

22.05.2009 9:31
Autor: 

Česká koruna končila den bez výraznějších změn na 26,60 EUR/CZK. Ignorovala tak oslabování regionu, který ve vleku akciových výprodejů včera vesměs ztrácel.

Díky carry trade na PLN/CZK čekáme nižší volatilitu EUR/CZK i na konci týdne. Na globálních trzích sázíme na pokračující oslabování rizikových aktiv, koruna by ho ale mohla přejít relativně se ctí a něco by naopak mohla vytěžit ze slabého dolaru.

Dolar dostaly pod tlak spekulace ohledně ratingu USA a nečekaně velký zájem o prodej amerických dluhopisů v programu Fedu (viz úvodník a část dluhopisy).

Měnový pár uzavřel nad klíčovými hranicemi 1,3838 EUR/USD, a pokud se v pátek nevrátí, čekají dolar další krátkodobé ztráty – další cíl je rezistence na 1,436 EUR/USD. Střednědobě nicméně dolaru dál věříme z titulu rychlejšího oživení a zlepšování vnější rovnováhy.

Polský zlotý včera sledoval výprodeje na trzích s rizikovými aktivy a smazal skoro procento z předešlých zisků. Měnový pár tak nyní proplouvá pod 4,4 EUR/PLN.

Závěr týdne je na globálních trzích prázdný a sázíme na pokračující negativní vývoj na akciových trzích, který zlotému příliš nepomůže. Stejně tak může být negativně vnímán dnešní výsledek polského maloobchodu. Na druhé straně by eventuální ztráty mohl brzdit slabší dolar.

Forint ve čtvrtek oslabil, po ranních EUR/HUF 275,10 končil na 278,20. Maďarskou měnu spolu se zlotým oslabil pokles akciových trhů a konečně i vybírání zisků po předešlém posilování, navíc se zvýšila averze k riziku. Nižší zájem o rizikovější aktiva přinutil ministerstvo financí také snížit objem emise 10letého papíru. Vláda včera schválila návrh rozpočtu na 2010. Hlavními opatřeními na podporu ekonomiky je pokles daně ze mzdy o 5 %, zvýší se však daň ze zisku podniků z 16 na 19 % a zruší se řada výjimek.

Dnes nejsou zveřejněny žádné nové údaje. Objemy obchodů ale budou zřejmě slabší, trhy budou řešit nejistotu kolem rizikových aktiv. Obavy po včerejším snížení ratingu UK by mohly převážit i dnes a forint ještě oslabit. 

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.



Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.01.2026
22:33Netflix těsně překonal odhady, počet předplatitelů přesáhl 325 milionů
22:00Trump opět rozhazuje cly  
18:33O trochu více jestřábí pohled…
17:11IPO CSG bez drobných investorů a ČEZ pod tlakem politiky
16:18Ministr financí USA věří, že Evropané kvůli Grónsku nevyhrotí vztahy s USA
16:05Ministři financí EU zvažují protiúder na nové hrozby z USA
15:35Šéf Microsoftu: Závod AI rozhodnou náklady na energie
14:07Netflix změnil podobu dohody s Warner Bros. Nově zaplatí kompletně v hotovosti
14:02Hyperbýčí sentiment pod tlakem. Geopolitika srazila americké futures hluboko pod nulu
13:00Rizika pro dluhopisy stoupají, když trhy zůstávají pod tlakem geopolitiky  
12:05Prodej dluhopisů ve světě zrychluje. Investoři se obávají rostoucích deficitů
10:03CSG by při IPO mohla získat až 3,8 miliardy eur. Nabídka byla pokryta během několika minut
8:57Kofola kupuje společnost Nobilis Tilia, která vyrábí čistě přírodní kosmetiku
8:49IPO CSG již pokryto, účast retailu stále nejasná. Americké futures temně rudé  
8:44Rozbřesk: Další TACO trade před námi?
8:44Cena zlata poprvé překonala 4 700 dolarů
6:06Micron: Nedostatek paměťových čipů je „bezprecedentní“ a potrvá roky  
19.01.2026
17:06Měknutí amerického inflačního cíle a evropská rovnováha
16:43CSG údajně začne zítra sbírat objednávky, na amsterdamské burze má mít debut v pátek
15:57Trumpova cla by v Evropě zasáhla auta, léky, luxus i energetické firmy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data