Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    PetroChina vystřídala Exxon na výsluní největší světové firmy podle tržní kapitalizace

    PetroChina vystřídala Exxon na výsluní největší světové firmy podle tržní kapitalizace

    25.05.2009 17:31
    Autor: Josef Němeček, Patria Finance

    Rychlejší obnova asijských akciových trhů ve srovnání se zbytkem světa vynesla čínské státní společnosti PetroChina Co. posun na první příčku žebříčku celosvětově největších společností podle tržní kapitalizace na úkor doposud „vládnoucího“ gigantu Exxon (68,83 USD, 0,64%) Mobil Corp. Tržní kapitalizace PetroChiny dosáhla 336,4 miliardy dolarů oproti 335,9 miliardám dolarů Exxon Mobilu.

    Akcie PetroChina vzrostly na šanghajské burze od počátku roku o přibližně 30 %. Vládní výdaje podpořily čínskou spotřebu paliv, což se projevilo na zvýšených dovozech ropy do Číny jiz v březnu tohoto roku (více ZDE) a do určité míry ovlivnilo také celosvětovou cenu ropy na trzích. „Měl-li bych teď nakoupit nějakou energetickou akcii, byla by to PetroChina,“ uvedl Gordon Kwan, vedoucí výzkumu energetického sektoru v Mirae Asset Securities v Hong Kongu. „Čínská poptávka po palivech roste, když zároveň spotřeba ve Spojených státech a Evropě klesá,“ zdůvodnil Kwan.

    Rezervy PetroChina předstihly Exxon již v loňském roce, když čínská společnost zařadila do svého seznamu ekvivalent 890 milionů barelů z nových nalezišť a akvizicí. Oproti tomu zásoby Exxonu poklesly v roce 2008 o 3 % na ekvivalent 21,1 miliard barelů, zásoby dostatečné při stávajícím výstupu asi na 15 let. Jak ale upozorňuje Douglas Ober z Petroleum & Recources Corp. z Baltimoru, „státní vlastnictví PetroChině umožňuje pohlížet na věci jinak, než jak to může Exxon.“ PetroChina jako státem vlastněná a podporovaná společnost si může dovolit například akceptovat menší návratnost projektů. „Exxon má mnohem přísnější ekonomická kritéria, takže jestliže potenciální zisky jsou snižovány požadavky na „protihodnotu“ v podobě výstavby dálnic, nemocnic či škol, musí je brát více na zřetel, než státní společnost,“ dodává Ober.

    Čína odsouhlasila letos Rusku, Kazachstánu, Brazílii a Venezuele úvěry v hodnotě 49 miliard dolarů výměnou za dodávky ropy. PetroChina v dubnu odsouhlasila nákup 50% podílu v kazašské AO Magnistaumunaigas za cca 1,4 miliardy dolarů po té, co čínská vláda Kazachstánu, který je největším producentem energií v zemích bývalého SSSR, poskytla půjčku ve výši 10 miliard dolarů. Podle čerstvě zveřejněných informací další akvizicí PetroChina bude  nákup 45,5% podílu v singapurské rafinerské firmě Singapore Petroleum Company za 1,02 mld. dolarů.  

    (Zdroj: Bloomberg, www.petrochina.com.cn, www.exxonmobil.com, čtk)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    12.08.2026
    22:01S&P 500 po klidných inflačních datech posílil  
    17:11Jak to dnes vypadá s americkou výjimečností?
    16:00Braňo Soták: AI implikace z oznámených výsledků CoreWeave  
    14:50Akcie Nebiusu letí nahoru o 16 procent. Firma překonala odhady, poptávka po AI infrastruktuře dál zrychluje
    14:08Co dělají Spojené státy lépe než kdokoliv jiný
    12:18Vestas znovu získává vítr do plachet. Akcie po výsledcích přidávají 19 procent
    11:45UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu rozdělení společnosti formou odštěpení se vznikem nové společnosti
    11:42IEA varuje před hlubším deficitem ropy. Konflikt v Hormuzském průlivu dál omezuje dodávky
    11:39Foxconn těží z AI boomu. Zisk i tržby výrazně překonaly očekávání trhu
    10:04CoreWeave znovu potvrdil sílu AI boomu. Rekordní zakázky poslaly akcie prudce vzhůru
    9:16Rozbřesk: Koruna zpět v prázdninové letargii, ropa i výnosy před americkou inflací rostou
    8:57ČEZ uklidnil obavy z windfall tax, trhy sledují ropu i AI. Večer budeme pozorovat zatmění Slunce  
    5:59Pokles cen elektřiny tady je, přiznává Martin Novák z ČEZ. Ovoce ale začíná přinášet Gas Distribution
    11.08.2026
    21:59Wall Street pokračovala v konsolidaci; probuzení může přinést aktuální CPI  
    17:14Mimořádná levnost i drahost amerických akcií. Vše vysvětluje jedna skrytá proměnná
    15:50Eli Lilly stíhá Novo Nordisk. V Británii získala první povolení pro pilulku na hubnutí mimo USA
    14:31Provozovatel datových center DayOne se chystá na svůj první den na burze v USA
    14:31Umělá inteligence jako budování železnic, období bankrotů i slávy
    14:07Od valuace 98 miliard k až 30 miliardám dolarů. Shein se připravuje na vstup na burzu
    14:02Návrat Intelu nabírá obrátky. Firma si zajistila 20 miliard dolarů na expanzi

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - CPI, y/y