Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký trh bydlení: Odražení ode dna v příštích týdnech?

Americký trh bydlení: Odražení ode dna v příštích týdnech?

26.5.2009 10:53
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Propad na americkém trhu bytové výstavby by měl dosáhnout svého dna v průběhu následujícího měsíce. Odhady vycházejí z analýz Asociace hypotečních bankéřů, hlavních ekonomů Fannie Mae (0,75 USD, -3,85%) a Freddie Mac (0,79 USD, 0,00%), kolem kterých se krach na trhu realit v roce 2006 rozpoutal a z dat amerických realitních firem a stavebních skupin. Průměrná cena nemovitostí poklesla na americkém trhu od zlomu v roce 2006 vyjádřena mediánem o 24 procent.

Ceny nemovitostí pravděpodobně po krizi nedosáhnou na úroveň roku 2006 nejméně do 3Q10. „V minulosti jsme na realitních trhu byli svědky několika prudkých, hlubokých, ale krátkých propadů, ale tato obnova bude trvat mnohem déle, protože jí předcházela obrovská tržní bublina,“ říká Robert Schiller, profesor Yale University, který v osmdesátých letech společně s Karlem Casem zkonstruoval cenové indexy domů nyní používané ratingovou agenturou Standard & Poor’s.

Pozvolná obnova realitního trhu by však měla být slabá, podle předpovědí ekonomů výstavba v roce 2009 zahájí s plánem 496 tisíc domů, což je nejméně od druhé světové války. Očekává se, že hranici jednoho miliónu nových staveb ročně nepřesáhne do roku 2011.

Výstavba domů a jejich prodeje byly v předchozích sedmi recesích americké ekonomiky vždy mezi prvními z předcházejících indikátorů, které ukazovaly na obrat celé ekonomiky k růstu. Nově zahájené stavby předcházely obratu celé ekonomiky průměrně o sedm měsíců, prodeje domů pak o čtyři měsíce.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  •  
    26.5.2009 11:24

    analyza ekonomu Fannie Mae a Freddie Mac ma uzitnou hodnotu nula .... to, ze bude hypotecni krize nevedeli, tak proc by meli vedet kdy se zastavi ?
    Fannie Mae
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba