Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spekulace o vládních intervencích byly zlotému podporou… a další devizové zprávy

Spekulace o vládních intervencích byly zlotému podporou… a další devizové zprávy

29.05.2009 9:32
Autor: 

Česká koruna včera nakonec opustila úzké pásmo, ve kterém se pohybovala několik předchozích seancí. Hlavním impulsem pro ztráty koruny byl tentokrát oslabující zlotý. Sekundárním důvodem k pohybu EUR/CZK směrem k hodnotě 26,90 byl holubičí komentář viceguvernéra ČNB M. Singera, který uvedl, že si dovede představit další snížení úrokových sazeb.

Dnešní seance začne pohledem na bleskový odhad za český průmysl v dubnu. Očekáváme další více než 20% meziroční propad, což stěží bude pro korunu dobrá zpráva. Stejně tak by české měně mohl ublížit dnešní slabší výsledek polského HDP, který by při nezměněné náladě na globálních trzích mohl přivodit nejen další oslabení zlotého, ale i koruny. Přehoupnout se však přes psychologickou úroveň EUR/CZK 27,0 nebude snadné.

Kurz eurodolaru vykazuje tento týden poněkud méně čitelné chování, což bylo podle našeho názoru dáno obavami trhů z toho, jak dopadnou obrovské aukce amerických dluhopisů. Ty jsou již dnes za námi, a tak se kurz eurodolaru může vrátit ke svému bývalému chování, kdy dobré zprávy a silnější akciový trh podporují evropskou měnu. V tomto smyslu mohou dnešní data být pro euro pozitivní, zejména pokud se ukáže, že další z indexů podnikatelské nálady (PMI z Chicaga) vykáže opět viditelné zlepšení. V takovém případě je možné, že EUR/USD otestuje několika měsíční maximum na úrovni 1,405.

Polský zlotý včera nejprve ztrácel kvůli strachu z expirace měnových opcí a nervozitou před dnešním HDP. Nakonec si ale našel podporu po té, co se trhy rozšířila spekulace o intervencích polského ministerstva financí, které se údajně rozhodlo bránit zlotý na 4,50 EUR/PLN.

Dnes je na programu HDP, které podle našich odhadů může skončit pod konsensem, což může odstartovat další prodejní tlaky. Na druhé straně na těchto úrovních jsou již opravdu pravděpodobné intervence polské vlády.

Forint včera oslabil, po ranních EUR/HUF 281,50 končil na 285,70. Maďarskou měnu táhl dolů polský zlotý, z domácích zpráv bylo mírným pozitivním signálem oznámení centrální banky, že se poněkud zvýšila úvěrová aktivita bank, o výraznějším oživení ale zatím nelze mluvit. Navíc klesaly objemy úvěrů domácnostem a banky očekávají další zhoršení splátkové morálky. Za zmínku také stojí, že Evropská investiční banka vydala 6letý dluhopis denominovaný ve forintech za 4 mld. HUF.

Dnešní výrobní ceny by měly vykázat opět zvolna klesající tendenci a přiblížit se opět o krůček k možnosti snížení sazeb. Hlavně však slabá čísla z Polska, kde navíc včera ministerstvo financí intervenovalo ve prospěch zlotého, a z ČR se mohou i dnes odrazit v poklesu forintu.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.04.2026
14:28Odhady Wall Street překonala i Morgan Stanley. Tradingová divize vykázala rekordní tržby
13:32Zisk Bank of America stoupl o 17 procent, překonal odhady
13:28Anthropic láká investory. Valuace by mohla přesáhnout 800 miliard dolarů
11:53Komentář analytika: ASML zvyšuje výhled tržeb na rok 2026, AI dál tlačí poptávku  
10:52Dvouciferný propad akcií Hermes a Kering: slabší výsledky a konflikt na Blízkém východě
10:30Americké trhy téměř na maximech díky technologiím, Írán už není zátěží  
9:47ASML zvyšuje výhled tržeb díky boomu AI. Slabší Q2 a geopolitika ale zůstávají rizikem
9:34Rozbřesk: Pohonné hmoty tlačí inflaci ke dvěma procentům, optimismus na trzích pomáhá koruně
8:50Colt CZ se má dnes začít obchodovat v Amsterdamu, má nový ticker i cílovku Patrie. ASML těží z AI a Evropa čelí dalším rizikům  
8:48Pale Fire Financing a.s.: Notářský zápis ze schůze vlastníků dluhopisů PFF
8:37Nové střelivo pro další růst. Patria mění cílovou cenu pro Colt CZ  
6:09GQG Partners: Vysoké ceny energií ukončují technologickou bublinu
14.04.2026
22:00Americké akciové indexy útočí na nová historická maxima  
17:47Co a jakým směrem potáhne dolar
16:09AI přebíjí geopolitiku. Analytici masivně zvyšují odhady zisků firem z rozvíjejících se trhů  
14:27Restrukturalizace Citi nese ovoce, banka vykázala nejlepší návratnost za pět let
13:34Stát zahájí první kroky k zestátnění ČEZ letos v červnu. Plně ovládnout ho chce do roku 2029
13:29BlackRock překonal odhady a zaznamenal rekordní příliv do ETF
13:14JPMorgan překonala rekordy v tradingu, přesto snížila výhled
11:35Šance na dohodu USA - Írán drží optimismus na trzích. Důsledky války poodhalí PPI  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index