Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CEO Shellu: Cena ropy se bez nových investic vyhrotí

CEO Shellu: Cena ropy se bez nových investic vyhrotí

8.6.2009 12:52
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Cena ropy je bez nových investic na cestě vzhůru, uvedl generální ředitel Royal Dutch Shell (19,26 EUR, -1,05%) Plc Jeroen van der Veer. Podle něj se globální energetický průmysl potýká s „těžkými výzvami“, když svět potřebuje stále více nekonvenčních zdrojů k pokrytí rostoucí poptávky, uvedl na asijské konferenci věnované ropě a plynu v Kuala Lumpuru.

Propad ceny ropy v prosinci minulého roku z letního maxima 147,27 dolarů až na 32 dolarů za barel znamenal pro řadu průzkumných projektů jejich úplné zastavení či alespoň přerušení, což podle van der Veera „zadělává“ na růst cen, až se světová ekonomika začne zvedat ode dna. V letošním roce ropa na vybraná pozitivní makrodata v kombinaci se zprávami OPEC o udržování produkce na současném objemu reagovala růstem ceny o více než polovinu, ve srovnání s prosincovým minimem pak na více než dvojnásobek. „Ekonomika se obrátí, poptávka dosáhne obvyklých úrovní a rezervy v zásobách se rozplynou,“ předpověděl van der Veer s tím, že ani ropa ani zemní plyn nebudou schopny dodatečnou poptávku pokrýt.

Mezinárodní energetická agentura IEA ústy svého výkonného ředitele Nobua Tanaky předpovídá, že fosilní paliva dosáhnou do roku 2030 67% podílu na spotřebě energií. „Je zřejmé, že pro pokrytí energetické poptávky v příštích dvou dekádách je klíčovým problémem propad investic,“ uvedl Tanaka. Průzkumné práce na vrtech klesají v květnu již osmý měsíc v řadě, upozorňuje Gordon Kwan, šéf energetického výzkumu v hongkongské Mirae Asset Securities.

IEA očekává, že do konce roku klesnou zásoby ropy v zemích OPEC ze současných 63 dní na 57 dní. To v případě, že Organizace zemí vyvážejících ropu ponechá produkci ropy na svých současných úrovních za souběžného růstu poptávky po ropě. “Pokud se vrátí obnova ekonomiky a poptávky tak, jak očekáváme, a pokud zároveň zůstane produkce ropy OPECu na současné úrovni, předpokládáme pokles v zásobách ropy ke konci roku na normální úrovně, tedy na čtyř až pětiletý průměr 57 dní," uvedl šéf IEA Nobuo Tanaka. "Nyní má OECD zásoby ropy na 63 dní," dodal.

Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Ali al-Najímí prohlásil, že pokud zásoby ropy klesnou na 57 dní, nebude to pro OPEC znamenat žádné důsledky a kartel tak zřejmě nebude činit žádné kroky bez ohledu na to, jak se bude vyvíjet cena ropy na světových trzích. Ministr také dodal, že podle něj by měly být světové zásoby ropy na úrovních mezi 52 a 54 dny.

Podle Tanaky určují směr vývoje cen ropy vždy fundamenty a spekulace pouze zvyšují výkyvy cen ropy. "Teď tu máme pravděpodobně bod obratu ve vývoji poptávky, nebo se mu alespoň blížíme," řekl.

(Zdroj: Bloomberg, AP, mediafax)


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data