Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Arcandor je údajně před bankrotem, německý stát mu nepůjčí

ČTK: Arcandor je údajně před bankrotem, německý stát mu nepůjčí

08.06.2009 18:10
Autor: ČTK

Berlín (zpravodaj ČTK) - Německý koncern Arcandor, který je vlastníkem rozsáhlého řetězce obchodních domů Karstadt (1,06 EUR, -43,62%), se zřejmě přiblížil bankrotu. Německý stát mu údajně odmítl poskytnout nouzový úvěr ve výši 437 milionů eur (zhruba 11,8 miliardy korun) prostřednictvím své rozvojové banky KfW. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na vládní zdroje. Zatím není jasné, zda je rozhodnutí definitivní.
 
Zástupcům vlády, kteří se dnes údajně v Berlíně sešli ke krizové schůzce, se podle DPA nelíbilo, že nabízený příspěvek vlastníků Arcandoru, věřitelů a příslušných pronájemců k záchraně koncernu je příliš malý. Jejich nedostatečné úsilí o ozdravení společnosti dnes kritizovali rovněž kancléřka Angela Merkelová a ministr hospodářství Karl-Theodor zu Guttenberg.
 
Arcandor požádal o státní pomoc, neboť mu v pátek vyprší platnost úvěrové linky v objemu 650 milionů eur (asi 17,6 miliardy Kč). Pokud mu stát pomocnou ruku nepodá, zdá se být bankrot neodvratný.

Arcandor vlastní rozsáhlou síť obchodních domů Karstadt, v nichž pracuje až 56.000 lidí a které tvoří neodmyslitelnou součást center německých měst. Kromě toho Arcandor kontroluje zásilkový prodej Quelle a cestovní kancelář Thomas Cook.

Už dnes dopoledne Arcandor neuspěl s žádostí o pomoc ze záchranného fondu "Wirtschaftsfonds Deutschland", který německá vláda zřídila pro podniky vážně poškozené nynější finanční krizí.

Odmítnutí se týkalo žádosti Arcandoru o poskytnutí státních záruk v objemu 650 milionů eur (17,5 miliardy Kč) a úvěru ve výši přes 200 milionů eur. Záchranný fond podporu pro Arcandor odmítl podle očekávání. Existují totiž pochybnosti, zda se obchodní a turistický koncern dostal do finančních potíží až v důsledku nynější finanční a hospodářské krize, což je podmínkou pro pomoc. Podle údajů německého ministerstva hospodářství navíc vyvstaly velké pochybnosti o udržitelnosti konceptu další existence koncernu.

Státní zastupitelství v Essenu dnes rovněž oznámilo, že hodlá vyšetřovat bývalého šéfa společnosti Arcandor Thomase Middelhoffa. Ten byl spolu se svou ženou podílníkem realitního fondu, jenž pronajímal řetězci Karstadt budovy za nezvykle vysoké nájmy.

Německý stát nebo spolkové země v posledních týdnech a měsících požádalo o pomoc více firem. Do 23. června se má například rozhodnout o tom, zda bude ze státního záchranného fondu poskytnuta pomoc automobilce Porsche (47 EUR, 0,02%). Ta se zadlužila při pokusu o převzetí největšího evropského výrobce automobilů Volkswagen (247,88 EUR, 2,85%), jehož součástí je i česká Škoda Auto. Podobné problémy má i výrobce automobilových součástek Schaeffler, jenž vstoupil do koncernu Continental (23,69 EUR, -2,71%).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.02.2026
22:01Výnosy dluhopisů klesly po slabších maloobchodních tržbách  
17:37Akcie a „dluhové“ QE
15:07Spotify trhla rekordy v počtu nových uživatelů i marži, akcie vyskočily o 18 procent  
14:00Goldman Sachs: Kupovat akcie a zlato, po dlouhém období financializace přichází opět industrializace
12:23Nedostatek pamětí vyvolal velké rozdíly na trhu. Výrobci čipů mají žně, spotřební elektronika bojuje o marže  
12:09UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS3168205659
11:26Dluhopisy se odrážejí a akcie opatrně rostou, zatímco krypto zůstává pod tlakem  
10:32Alphabet táhne dluhopisový boom. Na trh pošle i emisi se stoletou splatností
10:24Výrobce čipů TSMC v lednu zvýšil prodej meziročně o 37 procent
9:57Vývozní a dovozní ceny v Česku se loni po předchozím růstu snížily
9:40Britský těžař BP zvýšil čtvrtletní zisk o 32 procent, zastaví odkupy akcií
9:07Rozbřesk: Měla by ČNB snížit objem devizových rezerv?
8:36Akciová rally v Japonsku pokračuje, BYD podala žalobu proti Trumpovým clům, Evropa otevře zeleně  
6:03Kupovat při korekci?
09.02.2026
22:17Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech
17:52Týdenní výhled: Pondělí ovládly zprávy z Asie, trhy začínají pochybovat nad návratností investic do AI  
16:29„Nejméně logická věc na světě“ a pár valuačních poznámek k softwarové korekci
15:18Čína vyzvala domácí banky k omezení nákupů amerických státních dluhopisů. Americké výnosy mírně rostou
14:55Morgan Stanley: Využijte propadu, růst amerických technologií bude pokračovat  
11:52Japonské akcie slaví výsledek voleb. Evropa obchoduje smíšeně, dluhopisy pod lehkým tlakem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m