Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summers: Obama podporuje volný trh. Co se týče mimořádných opatření, nebyla možnost volby

Summers: Obama podporuje volný trh. Co se týče mimořádných opatření, nebyla možnost volby

15.06.2009 12:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Lawrence Summers, hlavní ekonomický poradce prezidenta Obamy, obhajoval v pátek národohospodářskou politiku Bílého domu proti kritice, že se do ekonomiky „zadními vrátky vkrádá socialismus“. Ve svém projevu určeném Radě pro zahraniční styky v New Yorku Lawrence Summers, který je zároveň ředitelem Národní ekonomické rady, řekl, že Obamovy zásahy budou s tržním systémem „spíše v souladu, než aby šly proti němu“. Jeho připomínky přicházejí zároveň s tím, jak jsou stále více slyšet kritici Obamova využívání vládních mechanismů na asanaci vybraných odvětví ekonomiky.

„Jestliže je možné náš finanční systém reformovat, pak snížíme pravděpodobnost, že se situace, v níž se dnes všichni nacházíme, bude opakovat“, řekl. Ačkoliv Summersův proslov byl míněn hlavně jako předehra k představení změn v regulaci finančního trhu, většina projevu nakonec vyzněla jako obrana agresivní vládní hospodářské politiky. V jejím rámci vláda převzala kontrolu nad hypotéčními giganty Fannie Mae (0,66 USD, -1,49%) and Freddie Mac (0,7 USD, -1,41%) a pojišťovací společností American International Group (1,61 USD, 0,00%) Inc. a stala se vlastníkem velkých podílů v General Motors a Citigroup (3,47 USD, -0,29%). Tato „mimořádná opatření“ byla ale provedena z nutnosti, bez možnosti volby, řekl Summers. A dodal, že tak, jak historie nakonec posoudila New Deal Franklina Roosevelta jako dílo, které kapitalismus neničí, ale zachraňuje, Obamovy snahy budou nakonec pochopeny s tím, že opravdu podporují volný trh.

Summers rovněž uvedl, že Obamu čeká jiný úkol – změna regulace finančního trhu. Vytýčil pět zásad tohoto plánu. Vláda musí mít právo převzít a likvidovat krachující nebankovní finanční instituce. Regulátoři musejí být schopni zajistit, že finanční instituce mají dostatek kapitálu, aby krizi přečkaly. Regulované entity si nesmějí vybírat svého regulátora a regulátoři by se mezi sebou neměli přít o pravomoci. A zájmy spotřebitele musí převážit zájmy regulovaných společností.

Zdroj: WSJ


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data