Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    E15: Začalo spojování podílových fondů

    E15: Začalo spojování podílových fondů

    16.06.2009 8:16
    Autor: mediafax

    PRAHA (MEDIAFAX) - Kvůli propadu trhů a odchodu klientů klesne počet podílových fondů prodávaných na českém trhu. Sloučení celkem devíti fondů podle zjištění deníku E15 chystá Investiční společnost České spořitelny a Raiffeisen Capital Management.

    Fúze se netýkají jen akciových fondů, ale i méně rizikových peněžních fondů.

    Slučování fondu pro klienty znamená, že buď automaticky přejdou pod přebírající fond, anebo odprodají listy svého fondu správci. „Tam je ale riziko, že aktuální tržní cena bude nižší než jejich původní představy,“ říká šéf Asociace pro kapitálový trh Martin Hanzlík.

    Zakladatel iFondy.cz Marek Janšta říká, že je pravděpodobné, že ke slučování dalších fondů dojde ještě letos. „V letech boomu vznikala řada nových fondů. Ty malé nyní trpí odlivem klientů. Když se dostane fond pod hranici 50 milionů korun, správa přestává být efektivní,“ říká Janšta.

    Investiční společnost České spořitelny chystá sloučení čtyř svých fondů s jinými. „Pokud jsou fondy malé a nevyplatí se je spravovat, správce má dvě možnosti, buď fond sloučit, nebo zlikvidovat. To jsme kvůli reputaci nechtěli,“ řekl šéf ISČS Radek Urban. K fúzi by po dodržení všech lhůt mělo dojít letos v listopadu.

    Raiffeisen Capital Management sloučí pět zahraničních fondů prodávaných v tuzemsku s jinými již příští měsíc, klienty o tom v dopise informuje v těchto dnech. Firmě sloučení povoloval rakouský regulátor. „Pokud jde o podílový fond, který je na území ČR takzvaně notifikován na základě jednotného evropského pasu, ČNB je o jeho případném zrušení či sloučení informována,“ uvedl mluvčí Pavel Zúbek.



    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    16.08.2026
    8:48Víkendář: Během posledních 150 let už přišly velké vlny inovací. A růst produktu na hlavu se stále držel kolem 2 %
    15.08.2026
    8:46Víkendář: Přichází „exploze inteligence“?
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data