Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba USA: Prohloubení poklesu a využité kapacity na rekordním minimu

Průmyslová výroba USA: Prohloubení poklesu a využité kapacity na rekordním minimu

16.06.2009 16:10
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Průmyslová výroba ve Spojených státech se v květnu snížila o 1,1 procenta. Ekonomická recese omezila poptávku po široké škále zboží, včetně automobilů, průmyslových strojů a domácích spotřebičů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila centrální banka USA (Fed). Produkce továren, dolů a energetických společností se snížila již sedmý měsíc za sebou.

Pokles zrychlil z dubnových revidovaných 0,7 procenta a překonal i odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters očekávali v průměru snížení výroby o 0,9 procenta. Spolu s výrobou se snižuje i využití kapacit. Míra využití kapacit klesla na 68,3 procenta, což byl nejnižší údaj od roku 1967, kdy se začal tento údaj sledovat.

Recese omezila poptávku po veškerém průmyslovém zbožím. Stavitelé pak byli nuceni zastavit nové projekty, protože se potýkají s vysokými zásobami neprodaných domů. Nízká je i poptávka ze zahraničí. Navíc dvě přední automobilky Chrysler (36,01 USD, 0,19%) a General Motors byly nuceny požádat o ochranu před věřiteli a pozastavily výrobu, což se rovněž promítlo do snížení průmyslové výroby.

Produkce zpracovatelského sektoru se v květnu snížila o jedno procento. Výroba aut a automobilových součástek se propadla o 7,9 procenta. Produkce těžebních společností klesla o 2,1 procenta a energetických firem o 1,4 procenta, napsaly agentury AP a Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.07.2026
15:42Goldman Sachs: Trend na akciích míří stále nahoru, poklesy jsou příležitostí k nákupu
13:20Investiční výhled na druhé pololetí: Zhodnocení první poloviny roku 2026  
11:33Perly týdne: Nutnost vládní kontroly nad AI a OpenAI jako bublina
10:47Pátek bez Ameriky přináší zklidnění, akcie převážně zelené  
9:00Rozbřesk: Proč Němci končí a Španělé jdou dál, aneb souvisí spolu ekonomická výkonnost a sportovní úspěch?
8:52Slabá data z trhu práce podpořila akcie, Tesla překvapila růstem a Trumpův tlak na Fed neustává  
6:15Je AI bublina blízko prasknutí? Co říká pět oblíbených tržních indikátorů
02.07.2026
17:15Na půl plné a prázdné investiční sklenice a sázky na jednu kartu
16:25Grantham: Nevěřit býčí propagandě
15:49Nezaměstnanost v EU zůstala v květnu na 5,9 procenta, nejníž je v ČR a Bulharsku
15:46Slabá data opět zamlžila pohled na americký trh práce, obavy z Fedu nemizí
12:51Technologičtí giganti přišli o dva biliony dolarů. Trh odměňuje výrobce čipů, ne jejich zákazníky  
11:32Světové akciové indexy letos rostou, nejvíce v Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu
10:55AstraZeneca jako sázka na defenzivu mimo AI horečku  
10:45Techy rozhodila zpráva Mety a japonský tlak trvá. Do toho vyjdou důležitá data  
9:28Rozbřesk: Dosažení plánovaného schodku 310 mld. Kč není bez rizika
8:56OpenAI zvažuje podíl pro americkou vládu, KNDS odkládá IPO a SK Hynix prudce klesá  
6:08Kde hledat příležitosti ve druhé polovině roku? Deutsche Bank aktualizovala své tipy
01.07.2026
22:04Wall Street zahájila druhé pololetí opatrně: Technologie v červeném, trh táhly akcie Meta Platforms  
18:08Zlato se výrazně posunulo ke své férové hodnotě. Která neexistuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data