Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: Stát chce zastavit boom solárních elektráren

E15: Stát chce zastavit boom solárních elektráren

19.6.2009 8:20
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Státu začíná dělat problémy podpora sluneční energie, a chce proto současný solární boom zastavit. Uvádí to páteční vydání deníku E15.

„Výkupní cena sluneční energie je v některých oblastech ekonomicky za hranou, protože distributoři musejí posilovat vedení, což prodražuje elektřinu pro zákazníky,“ vysvětluje šéf Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt. Úřad proto hledá cesty, jak razantně snížit výkupní cenu energie ze slunce. Ta je totiž mimořádně atraktivní: zatímco za elektřinu z větru se platí 2,40 koruny, za elektřinu ze slunce je to téměř čtrnáct korun.

Podle platných pravidel však nesmí Energetický regulační úřad snížit výkupní cenu elektřiny z obnovitelných zdrojů více než o pět procent za rok. Proto se snaží s vládou a poslanci dohodnout změnu pravidel. O kolik by se cena měla snížit, zatím Fiřt neuvedl. Letos se mu to už nejspíš nepovede, protože případné změny musí projednat parlament. A ten to do podzimu, kdy úřad vyhlašuje ceny na příští rok, nestihne.

Majitelé solárních elektráren o snahách státu omezit podporu sluneční energie vědí a snaží se dokončit co nejvíc projektů ještě letos nebo příští rok. „Všichni investoři už počítají s tím, že příští rok klesnou výkupní ceny o pět procent. Počítá se i s tím, že se změní pravidla a v dalších letech budou ceny klesat výrazněji,“ uvedl Jan Palašňák ze společnosti Bergdalen. „Je však nutné, aby ten pokles nepřišel ze dne na den. To by stát riskoval sérii žalob,“ dodal.

Jen letos chtějí investoři spustit solární parky o celkovém výkonu kolem 200 megawattů, což je více než trojnásobek toho, co dosud postavili.


Váš názor
 • Výkupní cena sluneční energie
  19.6.2009 12:28

  je vždy za hranou, proto že 14 Kč/kWh je ekonomický zločin. A to k tomu jěště nutno připočítat dotace na výstavbu těchto zdrojů. Tím zároveň odpovídám na předchozí příspěvek. Nikdo by si nepostavil za těžké peníze sluneční elektrárnu aby ji využíval pro svou potřebu, protože ji nakoupí podstatně levněji v ČEZu - řádově někde mezi 2,50 Kč až 4,50 Kč - podle stupně odběru. Nejsem si ani jist, že by se za energii z větru platilo jen 2,40 Kč/lWh.
  L.H.
 • opravdu inteligentní nápad
  19.6.2009 11:25

  a co kdyby jen přestali podporovat ty nesmyslné megalomanské sluneční elektrárny a podporovali jen malé lokální tak aby se elektřina z největší části spotřebovala v místě své výroby a nezatěžovala tak distribuční soustavu, no ale to by asi musel někdo začít přemýšlet...
  Alešák
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data