Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlotému neprospěla špatná nálada na akciových trzích a uzavírání carry pozic… a další devizové zprávy

Zlotému neprospěla špatná nálada na akciových trzích a uzavírání carry pozic… a další devizové zprávy

23.06.2009 9:42
Autor: 

Česká koruna dále rozšířila své zisky vůči euru (a ostatním měnám), když v pozadí jejího posílení mohly být stop-lossy na regionálních carry trade obchodech (PLN/CZK). Měnový pár EUR/CZK přitom nejprve snadno prorazil psychologickou úroveň 26,0 a rychle směřoval k silné hranici podpory na úrovni 25,85. Tu se však prorazit nepodařilo, a tak se trend na EUR/CZK obrátil a seanci koruna končila zpět nad EUR/CZK 26,0.

Ztráty akciových trhů zřejmě přinesou problémy zlotému a forintu, což paradoxně může koruně prospívat, byť výlet měnového páru EUR/CZK pod 25,85 se zatím nezdá být pravděpodobný. Na druhou stranu pokud by negativní korekce na akciových trzích nabrala na intenzitě, koruna své zisky vůči euru těžko udrží.

Kurz eurodolaru se včera pohyboval překvapivě v úzkém pásmu a to navzdory tomu, že ceny ropy dostaly co proto a akciovým trhů se rovněž nedařilo. Eurodolar se sice po smíšených výsledcích indexu podnikatelské nálady v Německu Ifo pokusil přiblížit hranici 1,38, ale to bylo maximálně vše, čeho dosáhl.

Byť dnešní kalendář událostí bude zajímavý, je otázkou, zdali se měnový pár před klíčovým středečním zasedáním FOMC odváží vydat nějakým směrem. Evropské indexy PMI, prodeje stávajících domů či aukce dluhopisů v USA mohou přinést jistou volatilitu na trh, avšak čekání na Fed může být pro eurodolar nakonec rozhodující.

Polský zlotý se dostal pod tlak s tím, jak odstartovala korekce na akciových trzích. Investoři současně vyskakovali z carry pozic na PLN/CZK a oslabovali tak výrazně polský zlotý vůči české koruně.

Špatná nálada by zlotému mohla vydržet i v dalším průběhu týdne, což trochu zpochybňuje náš scénář poklesu sazeb na středečním zasedání NBP.

Forint včera ztrácel, po ranních EUR/HUF 278,60 končil na 281,00. Hlavní událostí dne bylo zasedání MNB, ta podle očekávání ponechala sazby beze změny na 9,5 %. Banka považuje finanční stabilitu za prvořadý problém, k snížení sazeb proto přistoupí, až takový krok nepodkopá stabilitu měny.

Dnešek je bez domácích dat. Poklesy globálních akciových trhů představuje pro rizikovější měny nebezpečí oslabení. Další oslabení forintu proto dnes nelze vyloučit, pokud akciové trhy znovu utrpí. 

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.02.2026
9:10Airbus zvýšil zisk o třetinu, ale výrobu brzdí chybějící motory
8:51Kofole klesly tržby, Nestlé zvažuje prodej podílu ve zmrzlinách a Fed zmiňuje i možnost zvýšení sazeb  
8:51Rozbřesk: Jestřábí zápis z posledního sezení Fedu vylučuje snížení sazeb v březnu
6:03Waymo – bezpečnost robotaxíků a další expanze
18.02.2026
22:01Akcie smazaly část zisku po zveřejnění zápisu Fedu  
17:36Kofola nedosáhla na cíl EBITDA pro rok 2025. Největšími vlivy cukrová daň na Slovensku a počasí
17:26Sny a skutečnost čínsko-amerických dluhových vztahů
16:00PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
14:18Argumenty ČEZ jsou závažné, jednání Bulharska tolik ne, odmítl tribunál nároky na náhradu škod
13:32Lone Pine Capital: Na trhu vznikají bílá místa, AI je superbýčí faktor
12:55Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:45Bez honu za AI a bez paniky: Apple těží z odpoutání se od Nasdaqu
10:31Bayer žádá soud o schválení urovnání Roundupu, navýšil rozpočet na právní výdaje
10:30Akcie ožívají a opatrně se začínají zvedat i technologie  
10:10Guvernérka ECB si údajně zkrátí mandát, chce Macronovi umožnit ovlivnit volbu nástupce
10:08AI může nahradit více než polovinu podnikového softwaru, tvrdí šéf Mistral AI
8:49Rozbřesk: EU chystá „28. režim“: jeden evropský trh bez bariér?
8:47Anthropic uvádí nový AI model, Apple zrychluje vývoj nositelných zařízení a Lagardeová může opustit ECB předčasně  
6:06Yardeni: Boom ekonomiky a chytří kluci v technologických firmách
17.02.2026
22:00Wall Street stagnovala při absenci nových zpráv  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD