Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Viděno zvenčí: Můžeme konkurovat Číně? A jestliže ano, jak?

Viděno zvenčí: Můžeme konkurovat Číně? A jestliže ano, jak?

23.6.2009 10:34
Autor: 

Poměrně často se zabývám otázkou, jejíž odpověď má vliv na budoucí ekonomický vývoj v Evropě. Protože na ni neznám odpověď, budu rád za diskuzi, která mi pomůže ji najít.

Nebudu brát nyní v potaz probíhající recesi, ale především faktory, které byly známy i v době konjunktury. Zaměřím se především na faktory, které mě nutí, abych odpověděl na otázku v nadpise, že ne. Důvodem mé záporné odpovědi jsou chybějící faktory pro odpověď „ano“. 

Porovnám některé podmínky mezi Evropou a Čínou, které umožňují Číně vyrábět podstatnou část výrobků levněji (nejde o hodnocení těchto faktorů z pohledu podnikatelské etiky nebo demokratických principů, ale o porovnání s Evropu z pohledu nákladů na výrobu):

1. Obecně nižší mzdy

Je logické, že silný ekonomický růstu Číny vede ke zvyšování mezd. Stále však je v Číně přes 800 mil. lidí, kteří jsou v kategorii „chudých“.
 
Jedním z předpokladů pro udržení tamější komunistické strany u moci je sociální smír. Proto je snahou snižovat sociální rozdíly např. alokací nových investorů do oblastí s nižší mzdami - tímto však bude tempo růstu mezd značně zpomaleno.

Závěr: levnější mzdové náklady, které se ve střednědobém období měnit nebudou

2. Pracovní podmínky a práva zaměstnanců

Špatné pracovní podmínky a velmi malá práva zaměstnanců jsou všeobecné známa a „právní“ stát jako je Čína neskýtá záruky brzkého zlepšení.

Závěr: nižší mzdové náklady

Pokračování článku naleznete v rubrice Viděno zvenčí.

Máte svůj osobitý názor na dění na kapitálových trzích, další vývoj globální ekonomiky pod tíhou krize nebo jiné zajímavé investiční nebo makroekonomické téma a nechcete si jej nechat pouze pro sebe? Chcete vejít do povědomí, rozpoutávat diskuse a získávat uznání u statisíců čtenářů portálu www.patria.cz?

Ukažte co ve vás je, ukažte svou odbornost, udělejte si dobré jméno v profesionální komunitě našich čtenářů - posílejte nám své odborné články a eseje na téma investování, kapitálové trhy a ekonomika. Nejlepší články budou pravidelně zveřejňovány v této rubrice Viděno zvenčí, jejich autorům nabídnuta dlouhodobá spolupráce.

Chcete-li s námi spolupracovat, pošlete nám váš článek, který chcete publikovat, spolu se stručným osobním profilem na
info@patria.cz .


Váš názor
  • Pokračování článku naleznete v rubrice Viděno zvenčí:
    23.6.2009 14:05

    spravný odkaz je: http://www.patria.cz/videnozvenci/1439426/david-biza-muzeme-konkurovat-cine-a-jestlize-ano-jak.html
    First Knight
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data