Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oracle: Zisk za čtvrtletí poklesl o 7 % na 1,89 mld. USD

Oracle: Zisk za čtvrtletí poklesl o 7 % na 1,89 mld. USD

24.06.2009 8:53
Autor: ČTK

San Francisco (ČTK) - Americká softwarová společnost Oracle (19,87 USD, -0,50%) hospodařila ve čtvrtém čtvrtletí svého finančního roku s čistým ziskem 1,89 miliardy dolarů (asi 35,4 miliardy Kč), což je proti zisku 2,04 miliardy dolarů, jehož firma dosáhla před rokem, propad o více než sedm procent. Firma ale i tak překonala odhady analytiků.

Zisk na jednu akcii dosáhl 38 centů proti zisku 39 centů před rokem. Pokud by se ale nebraly v úvahu akciové bonusy a jednorázové výdaje, činil by zisk na akcii 46 centů. To je o dva centy více, než čekali analytici v anketě agentury Reuters.

Tržby se firmě ve čtvrtletí snížily asi o pět procent a dosáhly 6,86 miliardy dolarů, i tak je to ale zhruba o 400 milionů lepší výsledek, než se čekalo. Čtvrté čtvrtletí firmě skončilo 31. května. Za celý fiskální rok se ale Oraclu tržby zvýšily o čtyři procenta na 23,25 miliardy dolarů. Zisk vzrostl o jedno procento na 5,59 miliardy dolarů.

Firma pokles tržeb zdůvodnila především silnějším dolarem. Pokud se totiž vezmou tržby z prodeje zboží a služeb v zahraničí, jsou po přepočtu na dolary nižší než před rokem, pokud se mezitím kurz dolaru zvýšil. Firma ale zaznamenala i pokles poptávky, který je podle ní reakcí na hospodářské problémy a horší vyhlídky firem.

Finanční ředitel Jeff Epstein ale tvrdí, že firma si během čtvrtletí vedla mnohem lépe, než sama očekávala. Hlavním důvodem jsou vyšší tržby z poskytování podpory a příbuzných služeb, kde má Oracle dostatek zakázek i v horších časech.

"Zřejmě si není moc na co stěžovat," poznamenal k výsledkům firmy analytik makléřské společnosti JMP Securities Patrick Walravens. "Dokonalé je asi moc silné slovo, ale myslím si, že to bylo lepší, než všichni očekávali. Teď je ale otázkou, jak to bude dál," dodal.

Akcie Oraclu na výsledky hospodaření reagovaly růstem asi o 2,6 procenta a dostaly se na 20,38 USD. V řádném obchodování před zveřejněním výsledků akcie mírně oslabily.

Oracle je lídrem trhu databázového softwaru, snaží se ale expandovat i do dalších oblastí, například na trh podnikových aplikací. Bude se věnovat i výrobě hardwaru, pokud letos v létě dokončí akvizici společnosti Sun. Úspěšné završení transakce Oraclu umožní stát se komplexním technologickým podnikem, podobně jako je IBM (104,44 USD, -0,08%) nebo Hewlett-Packard (37,36 USD, -1,01%).

Na současné čtvrtletí vedení firmy očekává pokles tržeb o jedno až čtyři procenta. Analytici předpokládali propad asi o pět procent. Zisk na akcii bez mimořádných položek by se měl pohybovat od 29 do 31 centů. To odpovídá odhadům analytiků, kteří počítají se ziskem 30 centů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.06.2026
22:00Broadcom negativně překvapil absencí pozitivního překvapení  
17:08Když ekonomiku řídí stát…
16:39ČNB nechala limity pro poskytování hypoték beze změny
15:34PrizePicks mění profil Allwynu, digitál už tvoří téměř polovinu herních výnosů. Titul zařazujeme na watchlist  
14:40Reakce investorů je přehnaná, tvrdí analytici Morningstar k poklesu evropských zbrojařů. Věří zejména Rheinmetallu
14:02Novo Nordisk bude v Česku vyrábět látky pro léky na cukrovku a obezitu
13:06RWE: Korekce může odeznít, na silné pozici se nic nemění
12:04Mzdy na začátku roku překonaly 8 %, co na to ČNB?  
11:02Včerejší pokles zpečetil Broadcom, Evropa ale dopoledne zvedá hlavu  
10:31Inflace v květnu zpomalila na 2,1 procenta
10:30ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:10Slabší výhled poslal akcie Broadcomu dolů až o 14 procent
10:00Průměrná mzda v prvním čtvrtletí přesáhla 50 tisíc, reálně stoupla o 6,4 procenta
9:28ČEZ, a.s.: Vnitřní informace: Skupina ČEZ podepsala úvěrovou smlouvu
8:51Rozbřesk: Všechny negativní šoky pro ekonomiku USA válcuje pozitivní příběh umělé inteligence.
8:39Naděje na příměří mezi Izraelem a Libanonem, Broadcom po výsledcích padá. Evropa zahájí negativně  
8:27Bloomberg: Vstupem SpaceX na burzu se mohou obohatit Trumpovi úředníci
6:08Další korekce, pak rally a výjimečný rok 2027?
03.06.2026
22:03Americké technologie korigují níže  
16:50Traders Talk: Rozdělení ČEZ a diverzifikovanější Nvidia

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.