Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed: Úrokové sazby beze změny, trh reagoval smíšeně

Fed: Úrokové sazby beze změny, trh reagoval smíšeně

25.06.2009 8:22
Autor: ČTK

Text byl aktualizován: New York (ČTK) - Americký Fed podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu na rekordním minimu nula až 0,25 procenta. Uvedl rovněž, že hospodářská recese se sice zmírňuje, ale ekonomika pravděpodobně zůstane slabá, což bude nadále brzdit inflaci.

Banka opět přislíbila, že bude držet sazby na nízké úrovni po delší dobu, aby podpořila ekonomiku. Dodala, že bude pokračovat v existujících programech, jejichž cílem je snížit úrokové sazby u hypoték a dalších spotřebitelských úvěrů.
 
"Informace získané od posledního setkání Federálního výboru pro operace na otevřeném trhu v dubnu naznačují, že tempo ekonomického poklesu zpomaluje," uvedla banka. "Podmínky na finančních trzích se v posledních měsících všeobecně zlepšily," dodala.

"Dopadlo to přesně tak, jak jsme očekávali," řekl ke zprávě Fedu analytik Michael Woolfolk ze společnosti The Bank of New York-Mellon. "Bylo to určitě jemnější, než mnozí doufali, nicméně to přineslo jasné sdělení, že inflace a ekonomika zůstanou po určitý čas utlumené," dodal.

Hrubý domácí produkt Spojených států se v prvním čtvrtletí propadl o 5,7 procenta. Největší ekonomika světa tak klesala již tři čtvrtletí za sebou, což se stalo poprvé od krize v letech 1974 a 1975.

Ekonomičtí poradci Amerického svazu bankéřů (ABA) minulý týden předpověděli, že hospodářská recese ve Spojených státech skončí ve třetím čtvrtletí letošního roku. Dodali ale, že přetrvávající vysoká nezaměstnanost a rozsáhlý rozpočtový schodek by mohly představovat dlouhodobější hrozbu. 

Centrální banka Fed svým hodnocením ekonomiky investory nepřekvapila, ale ani nenadchla. Index Dow Jones klesl o 23,05 bodu na 8299,86 bodu, tedy o 0,3 procenta. Na technologickém trhu proti tomu index Nasdaq stoupl o 1,6 procenta na 1792,34 bodu, když si 27,42 bodu připsal. 

Dolar dále rostl vůči euru a jenu, protože Fed ve svém hodnocení přestal varovat před nechtěně nízkou inflací. Kurz eura oslabil o 0,8 procenta na 1,3963 USD a dolar vůči jenu posílil o polovinu procenta na 95,66 JPY, dodal Reuters


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.10.2025
8:09Víkendář: Když čističi bot dávají tipy na akcie, je čas se z akciového trhu stáhnout…
24.10.2025
22:03Americké akcie rostly, trh reagoval na mírnější inflaci a silné výsledky firem  
17:17Obchodované společnosti v příliš drahé akcie nevěří?
16:44Ruská centrální banka snížila úrokovou sazbu o půl bodu na 16,5 procenta
16:22Jsou kryptoměny „ospravedlněním Hayeka“?
15:15Inflace nepřekvapila zrychlením, Fed bude pokračovat ve snižování sazeb
14:47Newmont překvapil vyšším ziskem. Nižší produkce zlata pro příští rok však posílá akcie dolů  
14:41Proč tak nepospíchat se zaváděním digitálních měn
12:56Perly týdne: Důvěra v americké akcie, nedůvěra v dolar?
11:21Akcie dopoledne příliš neoceňují dobré zprávy a čekají na americkou inflaci  
11:14Jakub Blaha: Intel hlásí návrat k profitabilitě. Akcie přidávají přes 8 %  
10:37Trump ukončil jednání o clech s Kanadou kvůli reklamě s Reaganem
9:05Rozbřesk: Zavřený americký staťák udělá výjimku a zveřejní zářijovou inflaci
8:51Trump vypíná Kanadu, Ford vyčíslil škody z požáru dodavatele a Intel doufá v obrat  
6:415 zajímavých příběhů na burzách ve střední Evropě  
23.10.2025
22:02Výsledková sezona pokračuje obratem Tesly ze záporu do plusu  
18:51Traders Talk: Zlato koriguje, Netflix i Tesla padají a proč jde Moneta do strany
16:48Zlato a ztráta důvěry v peníze – co se tím konkrétně myslí?
12:55Od FOMO až po margin call. Zlato vstupuje do nové fáze růstu
11:33Vesmírné divize evropských firem se spojí, chtějí konkurovat Starlinku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data