Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: MMF asi zlepší výhled ekonomiky; fondu dělá starost východ Evropy

ČTK: MMF asi zlepší výhled ekonomiky; fondu dělá starost východ Evropy

26.06.2009 8:19
Autor: ČTK

Paříž (ČTK) - Mezinárodní měnový fond (MMF) v nadcházejících týdnech pravděpodobně zlepší odhad vývoje globální ekonomiky, protože se ukazuje, že hospodářský propad už zřejmě není tak intenzivní jako nedávno. Řekl to dnes první náměstek hlavního ředitele MMF John Lipsky. Fondu podle něj ale dělají starosti některé mladé tržní ekonomiky, hlavně ve střední a východní Evropě

"Po dvou čtvrtletích silného propadu se objevují náznaky, že tempo poklesu globální výroby se zmírňuje," podotkl Lipsky na konferenci, kterou organizoval Pařížský klub věřitelů.

Lipsky řekl, že MMF se ve svém postoji zřejmě připojí k Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která ve středu zlepšila vyhlídky na vývoj ekonomiky ve svých 30 členských zemích.

OECD předpokládá, že globální ekonomika letos zaznamená pokles o 4,1 procenta, zatímco v březnové předpovědi počítala s propadem o 4,3 procenta. Na příští rok OECD očekává ve svých členských zemích, mezi nimiž je i Česká republika, růst v rozsahu 0,7 procenta. Členové OECD patří mezi nejrozvinutější země světa.

"V nadcházejících týdnech budeme aktualizovat předpověď globální ekonomiky a naše projekce pravděpodobně mírně zlepšíme, především na rok 2010," řekl zástupce MMF.

Lipsky nicméně poznamenal, že problematický přístup k vnějšímu financování a slabá poptávka na exportních trzích stále ještě nepříznivě doléhá na mladé tržní ekonomiky. Jejich zotavení tak bude závislé na tom, až se zlepší situace vyspělých zemí.

"Očekáváme, že propad ve výrobě a zvýšení nezaměstnanosti ve většině mladých tržních ekonomik se bude zvyšovat až do konce roku 2010," myslí si Lipsky. Mírné oživení v letošním a příštím roce podle něj povedou asijské země, hlavně Čína a Indie. Aktivita se však podle zástupce MMF stabilizuje i v zemích Latinské Ameriky.

"Největší propad výroby předpokládáme ve střední a východní Evropě, a také v zemích Společenství nezávislých států. Změna toku kapitálu zastavila prudký rozmach úvěrové aktivity a způsobila velké deficity na běžných účtech," řekl.

Lipsky a s ním člen bankovní rady Evropské centrální banky Christian Noyer jsou přesvědčeni, že země na východě Evropy, které mají vážné problémy s vnějším financováním, si nijak nepomohou, když se budou snažit co nejrychleji zavést euro. S vážnými problémy se v Pobaltí potýká například Lotyšsko, které se snaží udržet kurz své měny lat k euru v dříve stanoveném pásmu.

"Je v zájmu kandidátských zemí nevstupovat (do eurozóny) příliš brzy, neboť je zde riziko, že jejich ekonomická situace pak bude nesnesitelná," řekl Noyer na stejné konferenci jako Lipsky.

Lotyšsko, kterému hrozí propad ekonomiky až o 20 procent, učilo vstup do eurozóny součástí plánu, jak se vypořádat s nynější hospodářskou a finanční krizí. Lipsky však upozorňuje, že pouze měnová politika stačit ke zlepšení situace nebude.

"Pokud existuje nějaké řešení, tak začíná u makroekonomiky. Žádné samotné řešení pomocí úpravy směnného kurzu nebo měnového režimu, nepředstavuje řešení, které lze uplatnit na tyto problémy," upozornil zástupce MMF. "Důležité je, aby byl měnový režim důvěryhodný a soudržný," dodal Lipsky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data