Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mobilní hovory i SMS zprávy v rámci unie zlevnily a jejich ceny budou klesat i v příštích letech

Mobilní hovory i SMS zprávy v rámci unie zlevnily a jejich ceny budou klesat i v příštích letech

1.7.2009 17:38
Autor: mediafax

BRUSEL (MEDIAFAX) - Od středy zlevnily SMS zprávy posílané ze zahraničí v rámci unie na třetinu, levnější jsou i roamingové hovory a ceny budou v příštích letech dále klesat. Uvedla to ve středu Evropská komise.

Od středy stojí poslání krátké textové zprávy (SMS) ze zahraničí v EU maximálně 0,11 eura, takže je téměř třikrát levnější než předchozí průměr EU, který činil 0,28 eura (bez daně z přidané hodnoty).

Odchozí (aktivní) roamingový hovor v jiné zemi EU nesmí stát více než 0,43 eura za minutu a příchozí (pasivní) roamingový hovor maximálně 0,19 eura za minutu. Až dosud činila maximální cena 0,46 eura u odchozích hovorů a 0,22 eura u příchozích hovorů.

Odchozí roamingové hovory se účtují po prvních 30 vteřinách za vteřinu, a nikoli za minutu, a příchozí hovory se účtují za vteřinu od první vteřiny. Spotřebitelé dosud platili kvůli minutovým sazbám až o 24 procent více, než by podle zjištění komise odpovídalo času skutečně využitému při odchozích nebo příchozích hovorech.

Ceny roamingového volání klesnou od 1. července příštího roku u odchozích hovorů na 0,39 eura a u příchozích na 0,15 eura. O rok později se cena opět sníží, a to na 0,35 eura, respektive 0,11 eura. Ceny jsou za minutu hovoru bez daně z přidané hodnoty.

Mobilní telefonisté mohou také od středy surfovat na internetu, stahovat si filmy nebo posílat fotografie bez obav z faktury při roamingu díky velkoobchodnímu stropu jedno euro za stažený megabajt (MB). Průměrná velkoobchodní cena činí 1,68 eura za megabajt. Velkoobchodní strop pro stahování klesne v příštích dvou letech na 0,80 eura v roce 2010 a na 0,50 eura o rok později. Nová pravidla budou chránit zákazníky před „šoky z faktur“ zavedením omezujícího mechanismu jakmile faktura dosáhne 50 eur, pokud si nezvolí jiný limit. Operátoři musejí tento limit zavést do března příštího roku. Nebude se tak opakovat příklad, kdy si jeden Němec stáhl televizní program při roamingu ve Francii a obdržel fakturu na 46 tisíc eur.

Očekává se, že veškerá tato opatření sníží roamingové poplatky pro zákazníky v EU o dalších 60 procent a že poroste užívání mobilních telefonů. EU poprvé přistoupila k opatřením u roamingu v roce 2007, kdy snížila cenu roamingového volání o 70 procent.

„Ode dneška mohou všichni Evropané při volání z mobilů nebo při posílání textových zpráv z mobilů zažít jednotný trh EU bez hranic. Je konec s předražováním roamingu, a to díky rozhodným krokům Evropské komise, Evropského parlamentu a všech 27 členských států EU,“ prohlásila komisařka EU pro informační společnost a média Viviane Redingová.

Momentálně se pravidla EU omezují na snížení sazeb mezi operátory. „Vyzývám odvětví mobilních operátorů, aby tyto úspory urychleně přeneslo na zákazníky datového roamingu. Komise a národní regulační orgány budou monitorovat poplatky za datový roaming velice bedlivě a příští rok vyhodnotí, zda se roamingový trh konečně stává konkurenčním,“ dodala Redingová.


Nová roamingová pravidla budou platit do léta 2012. Evropský parlament a Rada požádaly Evropskou komisi, aby do léta 2010 podala o uplatňování nových pravidel zprávu. Komise by pak mohla podle potřeby navrhnout do konce června 2011 další pravidla.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data