Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Strauss-Kahn (MMF): Budou možná potřeba další stimuly

    Strauss-Kahn (MMF): Budou možná potřeba další stimuly

    10.07.2009 9:43
    Autor: mediafax

    AQUILA (MEDIAFAX) - Světová ekonomika je sice na cestě k obnově, která by měla nastat na počátku příštího roku, ale i tak možná bude potřeba přijmout další stimulační balíčky v některých zemích, prohlásil šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn.
     
    Podle Strauss-Kahna budou muset vlády jednotlivých zemích po skončení krize čelit vážnému problému a tím je vysoká zadluženost. Tou se budou muset zabývat už při přípravách tzv. výstupní strategie, kterou budou muset přijmout poté, co krize definitivně skončí. Zatím je podle Strauss-Kahna nicméně příliš brzy na to, aby si státy začaly utahovat opasky.

    "Ještě nejsme z krize venku, ale už jsme na cestě z ní. Máme předpovědi, podle kterých ekonomická obnova začne v první polovině roku 2010, ale to neznamená, že v tu chvíli se to musí všechno udělat," řekl Strauss-Kahn v rozhovoru pro agenturu Reuters.

    "Budeme na tom muset ještě pracovat, a záleží na situaci v jednotlivých zemích, možná některé z nich budou muset ještě přijmout další stimuly," řekl bez toho, aby některou z těchto zemí jmenoval.

    MMF zvýšil ve středu odhad propadu světové ekonomiky v tomto roce na 1,9 procenta, na druhou stranu zvýšil očekávání ekonomického růstu v příštím roce na 2,5 procenta.

    "Pokud bychom začaly teď utahovat fiskální politiku, tak hrozí to, že zabijeme všechny ty „zelené výstřely“, o kterých se tak mluví," řekl Strauss-Kahn s odkazem na pozitivní statistiky z některých zemí.

    Mezi další hrozby globální ekonomiky jmenoval šéf MMF také možnost rychlého růstu cen ropy a dalších komodit, nebo stav finančního sektoru v mnoha částech světa.

    "Hodně se toho udělalo, ale ještě se toho hodně musí udělat. Ještě existují ztráty, které se zatím neukázaly a kreditní trhy se stále ještě nedostaly do normálního stavu," řekl.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    19.08.2026
    22:02Pozitivní náladu na trhu podtrhují akcie Moderny a Marvell Technology  
    18:21AI dál sama sobě dláždí kapitálovou cestu a „bezvýznamné“ 2 biliony dolarů
    16:45Traders Talk: Tento trh není pro slabé povahy. Příležitosti se ale najít dají
    16:12Home Depot trápí drahé hypotéky. Klarna po výsledcích odepsala 20 %
    15:35Tradiční král carry trade v ohrožení? Investoři čím dál častěji mění japonský jen za švýcarský frank
    13:59ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    13:49Akcie Moderny letí vzhůru o 100 % díky úspěchu u personalizované vakcíny proti rakovině
    12:25Akcie čínského výrobce humanoidů Unitree vystřelily při svém debutu o 460 procent
    11:59UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026
    11:46Česko má druhou nejnižší inflaci v EU
    10:55Česká bankovní asociace nadále očekává letos růst české ekonomiky o dvě procenta
    10:29Bank of America vidí u Nvidie výrazný potenciál. Trh podle ní přeceňuje rizika AI investic  
    9:24Rozbřesk: Život na dluh se ve vyspělých zemích začíná prodražovat
    8:45Odložená kanadská cla, Írán i OpenAI  
    6:01V Německu loni zaniklo téměř 190 tisíc firem. Dopady krize se rozšiřují napříč ekonomikou
    18.08.2026
    17:34Čínská auta na našich silnicích a kam by to vlastně u ní mělo směřovat?
    17:31Důvěra investorů v německou ekonomiku v srpnu vzrostla, uvedl institut ZEW
    15:45Investoři přesouvají kapitál z Treasuries do AI dluhu. Výnosy v USA nadále rostou
    14:11Pád Nike nebere konce. Akcie se propadly až na úroveň z roku 2014
    13:40J&T BANKA a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data