Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Island podá přihlášku do Evropské unie

Island podá přihlášku do Evropské unie

16.7.2009 16:34
Autor: mediafax

REYKJAVÍK (MEDIAFAX) - Islanďané podají přihlášku do Evropské unie, informuje agentura Reuters. Rozhodlo o tom dnes hlasování islandského parlamentu, který poměrem hlasů 33 ku 28 přijal usnesení, v němž vládu zmocňuje podat přihlášku do unie. Hlasování předcházela čtyřdenní vzrušená debata.
 
Premiérka Johanna Sigurdardottir chce přihlášku do unie podat 27. července. Po vyjednání podmínek vstupu se chystá vláda vyhlásit referendum, v němž se obyvatel zeptá, zda do unie chtějí.

Opozice prosazovala ještě jedno referendum navíc. Chtěla, aby obyvatelé v lidovém hlasování rozhodli, zda má vláda vůbec podat přihlášku do unie. Jednání s unií podle květnového průzkumu podporuje přes 61 procent Islanďanů. V názoru na to, zda do sedmadvacítky skutečně vstoupit, je ale islandská veřejnost rozdělená na půl.
 
Ostrovní stát, ve kterém žije 320 000 lidí, zachránila loni před bankrotem půjčka Mezinárodního měnového fondu ve výši 210 miliard dolarů, to je v přepočtu 4,2 bilionu korun, a drastické škrty ve státních výdajích. Mnozí z islandských finančních expertů mají za to, že krize by na Island nedopadla tak těžce, kdyby země byla součástí eurozóny. 

Takový názor zastávají i vládní sociální demokraté. "Upřímně doufám a věřím, že jsme dnešním rozhodnutím udělali důležitý krok k hospodářské stabilitě," prohlásila po čtvrtečním hlasování premiérka a šéfka sociální demokracie Sigurdardottir.

Až donedávna se Islanďané shodovali, že do unie nechtějí. Obávali se, že by jim Evropa mluvila do rybolovu. Představitelé Evropské unie se shodují v tom, že Island se může stát členem unie již v roce 2012. Island má zkušenosti s evropskou legislativou - patří do evropského hospodářského prostoru i do schengenského prostoru volného pohybu lidí. Přístupové rozhovory by proto mohly být brzy ukončeny.

Arni Thor Sigurdsson, předseda parlamentního výboru pro vztahy s Evropskou unií, předpokládá, že Island se stane členem unie nejdříve v roce 2013. Podle něj bude nutné vést alespoň půlroční kampaň před referendem.


Váš názor
 •  
  16.7.2009 16:44

  Co to je za cislo ? Opravte si to !!!
  LW
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data