Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CCB: Počet bankrotů byl v červenci nejvyšší od ledna 2008

CCB: Počet bankrotů byl v červenci nejvyšší od ledna 2008

6.8.2009 12:55
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - V červenci bylo v Česku vyhlášeno 129 bankrotů právnických osob, což je nejvyšší počet od ledna 2008, tedy od platnosti nového zákona. Počet vyhlášených bankrotů fyzických osob podnikatelů se proti červnu také lehce zvýšil, naopak zpomalilo tempo růstu osobních bankrotů, i když v meziročním srovnání jejich počet vzrostl výrazně. Vyplývá to z informací databáze Cribis.cz, jež ČTK poskytla společnost CCB - Czech Credit Bureau.

Zatímco dynamika růstu bankrotů podnikatelských subjektů dosáhla v červenci proti předchozímu měsíci 18 procent, u osobních bankrotů to bylo necelých šest procent. Ve srovnání se stejným měsícem loňského roku se v červenci zvýšil počet bankrotů podniků na téměř dvojnásobek a osobních bankrotů na skoro trojnásobek.
V červenci se snížil podíl zrušených konkurzů na jejich celkovém počtu. Klesající počet zrušených konkurzů je prý patrný již od května letošního roku. Ještě v dubnu tvořily zrušené konkurzy 15,5 procenta, v červenci to bylo již jen 8,5 procenta.

Asi pětina všech bankrotů podnikatelských subjektů byla vyhlášena v Praze. Na druhém místě skončily společnosti na území Moravskoslezského kraje (14 procent). Podílem kolem osmi procent se na celkovém počtu vyhlášených bankrotů podílely kraje Plzeňský, Královéhradecký, Jihočeský a Ústecký.

V červenci se ve srovnání s červnem nejvíce zvýšil počet bankrotů v Plzeňském kraji (o devět) a v Moravskoslezském kraji (o sedm). O osm případů se snížil počet bankrotů v Jihomoravském kraji, o sedm pak v kraji Zlínském.

Proti červenci loňského roku se výskyt bankrotů podniků zvýšil ve všech krajích, i když různou měrou. V celkovém objemu vyhlášených bankrotů se nejvíce snížil podíl Středočeského kraje (o osm procentních bodů), Ústeckého kraje (o tři procentní body), Prahy a kraje Vysočina (shodně o dva procentní body). Opačný vývoj byl v kraji Plzeňském (zvýšení o sedm procentních bodů), Moravskoslezském (o 4,5 procentního bodu) a Olomouckém (o tři procentní body).

Nejvíce vyhlášených bankrotů bylo v červenci, stejně jako v červnu, u společností z odvětví obchodu (44 případů), s odstupem pak v odvětví služeb pro podniky (14) a stavebnictví (13). V meziročním srovnání se zvýšil podíl vyhlášených bankrotů na jejich celkovém počtu v odvětví nábytku a druhotných surovin a služeb pro podniky (shodně o pět procentních bodů). Opačný vývoj byl u obchodu a dále také ve stavebnictví (rovněž shodně pět procentních bodů).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data