Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB: Dohoda na odprodejích zlata do roku 2014 má podpořit stabilitu jeho trhu

ECB: Dohoda na odprodejích zlata do roku 2014 má podpořit stabilitu jeho trhu

07.08.2009 17:41
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Text byl rozšířen: Evropská centrální banka dnes podepsala s národními centrálními bankami v Evropě dohodu o plánu odprodejů zlata z rezerv centrálních bank. Chce tak vyloučit možné destabilizace trhu se zlatem při ad hoc prodejích.

Podle dokumentu podepsaného 16 centrálními bankami zemí eurozóny, ECB, švédskou a švýcarskou centrální bankou, by v následujících pěti letech celkový odprodej zlata neměl překročit dva tisíce tun s tím, že zároveň roční prodej by neměl přesáhnout 400 tun.

„Prodeje zlata, o kterých již bylo rozhodnuto, nebo ještě rozhodnuto bude, nepřekročí s platností od 27. září 2009 uvedení limity skrze koordinovaný plán prodejů,“ uvedla ECB. Program odprodejů měnového zlata je do září 2014 užší oproti stávajícímu, kdy centrální banky pouštěly ročně na trhu 500 tun zlata. „Je to pozitivní trh zlata, vyvrací to dosavadní pochybnosti, zda ECB nezačne na trh pouštět výrazně více drahého kovu,“ uvedl analytik UBS v Londýně John Reade.

MMF plánuje rozpustit 403 tun ze svých celkových rezerv o objemu 3217 tun zlata. „Rozhodnutí ale ještě nepadlo a existuje možnost, že těchto 403 tun nakoupí centrální banky Ruska, Číny a dalších zemí jednorázově,“ uvedl Reade. Čína je šestým největším světových držitelem zlata s 1054 tunami, Rusko disponuje cca 537 tunami zlata.

400 tun, či přibližně 12,86 milionů trojských uncí, odpovídá šestině celosvětové roční těžby. Švýcarská centrální banka uvedla, že neplánuje pouštět na trh žádné zlato v nejbližší době. Swiss National Bank disponuje 1040 tunami zlata a potvrdila, že s ním nadále počítá jako s významnou součástí rezerv.

„Prodeje v rámci této dohody zůstávají tak nízko, že určitě existuje prostor pro jejich další růst včetně zahrnutí prodejů MMF,“ uvedla analytička Barclays Capital Natalya Naqvi.

„Dohody byly zveřejněny zejména proto, aby trh získal stabilitu a důvěru, že prodeje ze strany centrálních bank se budou odehrávat v rámci pevného rámce. Ad hoc umístění na trh by mohlo výrazně destabilizovat cenu,“ říká Louise Street z World Gold Council.

(Zdroj: Bloomberg)

Váš názor
  • 403 tisíc tun ???
    10.08.2009 9:25

    MMF plánuje rozpustit 403 tisíc tun ze svých celkových rezerv o objemu 3217 tun zlata ??? =========== chcú predať viacej ako majú ?
    Open_mind
Aktuální komentáře
23.01.2026
6:07Damodaran: Můj přístup k investicím a Buffettova past
22.01.2026
22:00Trhy se oklepávají z Trumpových pohrůžek  
17:40S akciemi CSG lze obchodovat i přes Patrii. Na co si dát při zadávání pokynu pozor
17:12Ono to zase takové eso není…
16:26Růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí zrychlil na 4,4 procenta
15:20Deutsche Bank: AI čeká těžký rok, prim budou hrát tři témata
13:49Invesco: Rekordní koncentrace, rekordní riziko. Nastal čas pro nevážené S&P 500?
12:46Zadlužení EU se ve třetím čtvrtletí zvýšilo, v Česku ale kleslo
12:39Český kapitál loni na světovém trhu posílil, transakcí přibyla čtvrtina
12:23Investoři se vracejí do akcií, ale zlato si nechávají  
12:16Goldman Sachs navyšuje pro zlato cílovou cenu ke konci roku na 5 400 dolarů
10:33Ubisoft ve vážných problémech: společnost ruší herní projekty a zavírá studia. Akcie padají až o 30 procent
9:10Rozbřesk: Obchodní válka s USA je stále větší hrozba pro růst než pro inflaci
8:51Trump se dohodl se šéfem NATO, nová cla nezavede. Evropa reaguje růstem  
8:15Trhy ocenily dohodu Trumpa s Ruttem o Grónsku. Trump nezvýší cla
6:03Mobius: Čínské akcie zajímavé, na zlatu je spíše čas vybírat zisky
21.01.2026
22:06Wall Street prudce rostla: Trump couvl z cel, trhy obracejí "sell America trade"  
17:08Americká investiční hádanka
16:47Trump v Davosu kritizoval Evropu, která podle něj nemíří správným směrem
15:26Má Boeing to nejhorší za sebou? Akcie se konečně plně zotavily z incidentu s odtrženým panelem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data