Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prezident Klaus podepsal novelu spotřebních daní včetně emisních povolenek a další zákony

Prezident Klaus podepsal novelu spotřebních daní včetně emisních povolenek a další zákony

11.8.2009 12:35
Autor: Redakce, Patria Online

Prezident Václav Klaus dnes podepsal novelu zákona o spotřebních daních. Elektrárenské firmy, včetně ČEZu, tak budou moci v budoucnu dostávat část emisních povolenek zdarma výměnou za investice do modernizace výroby elektřiny.

Spotřební daně a emisní povolenky

Ministerstvo životního prostředí má vyzvat do konce letošního října výrobce elektřiny, aby mu předložili potřebné podklady: Plán investic do vybavení a čistých technologií v objemu odpovídajícím nejméně předpokládané tržní hodnotě bezplatně přidělených povolenek, přičemž nejméně polovinu z toho musí investovat do 31. prosince 2011. Ministerstvo pak tyto návrhy postoupí vládě nejpozději do 30. června
příštího roku a kabinet je poté nechá posoudit Evropské komisi.

Původním účelem zákona bylo zvýhodnit některá biopaliva formou daňové úlevy u spotřební daně, která by podpořila vysokoprocentní a čistá biopaliva první generace i biopaliva vyráběná z nepotravinářských komodit. Návrh na část emisních povolenek zdarma se do novely dostal během projednávání ve sněmovně. Vznesl ho předseda hospodářského výboru Oldřich Vojíř, exministr průmyslu Martin Říman (oba ODS) a stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban. Proti jejich návrhům protestovali zástupci ekologických organizací, například představitelé Greenpeace.

Návrh již ve sněmovně kritizovali bývalí ministři Martin Bursík a Miroslav Kalousek, který označil přijetí úpravy za výlučně lobbistické rozhodnutí. Podle Bursíka návrh připraví stát v letech 2013 až 2020 o celkem 68 miliard korun, které dostane ČEZ (995 CZK, 0,61%). Snížení výrobních nákladů formou povolenek zdarma nepovede k levnější elektřině, dodal Bursík. Ministr financí Eduard Janota ale senátory žádal, aby návrh schválili i s návrhem týkajícím se emisních povolenek. Pokud by ho totiž Senát vrátil sněmovně, podle ministra by ho už na zářijové schůzi poslanci nestihli schválit.

Kniha jízd pro podnikatele

Novela zákona o správě daní a poplatků, kterou dnes prezident rovněž podepsal, od ledna příštího roku zruší povinnost malých a středních podnikatelů s nejvýše třemi služebními vozy vést knihu jízd. Místo toho si budou moci odečítat za každé auto 5000 korun měsíčně. Podnikatelé budou moci výhody paušálního odpočtu nákladů využít již v daňovém přiznání za letošní rok. Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) budou moci podnikatelé poprvé využít tento paušál od 1. října letošního roku. Pokud ale služební auto nevyužívají výlučně k podnikání, budou si moci odečíst měsíčně nejvýše 4000 korun.

Daně a poplatky – finanční úřady

Podle podepsané novely zákona o správě daní a poplatků budou muset finanční úřady napříště zdůvodňovat svá rozhodnutí a pracovníci finančních úřadu by měli být pokutováni za porušení mlčenlivosti, novela také zavádí odkladný účinek odvolání v případě dodatečně vyměřené daně. Dosavadní zákon o správě daní a poplatků by měl být nahrazen zákonem o daňovém řadu.

Kouření v restauracích

Prezident Klaus rovněž podepsal novelu takzvaného protikuřáckého zákona. Restauratéři si podle ní budou moci zvolit, zda bude jejich restaurační zařízení kuřácké či nekuřácké. Restaurace pak bude muset být označena příslušnou nálepkou.

(Zdroj: čtk, bloomberg, mediafax)


Váš názor
  • Klaus podepsal...
    11.8.2009 13:44

    Ještě aby to za těch 100 milionů pro synovo gymnázium od Romana (Čez) nepodepsal, to by byla drzost.
    miki1
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data