Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražská burza získala povolení k činnosti centrálního depozitáře

Pražská burza získala povolení k činnosti centrálního depozitáře

14.08.2009 16:06
Autor: 

UNIVYC, a.s., dceřiná společnost Burzy cenných papírů Praha, a.s., získala od České národní banky povolení k činnosti centrálního depozitáře, a dosáhla tak významného kroku na cestě ke standardizaci českého kapitálového trhu.

Vznik centrálního depozitáře, který sloučí registraci investičních nástrojů a vypořádání obchodů s nimi a nově umožní vícestupňovou evidenci, která je běžná v ostatních evropských zemí, je nutnou podmínkou pro standardizaci českého kapitálového trhu, neboť stávající stav je z dlouhodobého hlediska neefektivní.

Dalším krokem UNIVYCu bude uzavření smlouvy s Ministerstvem financí ČR o převodu evidencí. Plné funkčnosti centrálního depozitáře musí dále předcházet technická příprava členů burzy a ostatních bank či obchodníků s cennými papíry, kteří se stanou účastníky centrálního depozitáře. Toto bude trvat řádově několik měsíců.

„Na konci tohoto projektu budeme mít trh transparentnější a těšíme se, že dojde k postupnému snížení nákladů v procesu registrace a vypořádání, k zefektivnění celého procesu a otevře se prostor i k rozšíření nabídky služeb,“ říká ředitelka UNIVYCu, Helena Čacká.

„UNIVYC má mnohaleté zkušenosti s vypořádáním obchodů s cennými papíry na našem trhu a jeho vypořádací systém zcela vyhovuje pravidlům a standardům požadovaných EU,“ řekl o projektu generální ředitel burzy Petr Koblic.

Centrálním depozitářem je akciová společnost, která vede centrální evidenci cenných papírů v České republice, přiděluje cenným papírům mezinárodní identifikační označení (ISIN) a provozuje vypořádací systém. UNIVYC, a.s., zaujímá dominantní postavení v oblasti vypořádání obchodů s cennými papíry na českém kapitálovém trhu. Kromě vypořádání burzovních obchodů a mimoburzovních transakcí UNIVYC nabízí další služby a produkty jak pro členy burzy a účastníky UNIVYCu, tak pro ostatní účastníky trhu.

(zdroj: Tisková zpráva BCPP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.11.2025
10:06Víkendář: EU propadla regulačnímu šílenství, zanedbává prosté fungování volného trhu
22.11.2025
10:10Víkendář: EU se zabývá příliš mnoha věcmi, to podstatné jí uniká
21.11.2025
17:54Artur Gevorkyan a Andrej Bátovský o rekordních projektech, příležitostech pro akvizice, sázkách na defence sektor i burze, která posune firmu úplně jinam
17:20Kde jsou vlastně „standardní“ valuace a jak jsou na tom relativně k nim ty současné?
16:53Evropa může kompenzovat cla USA i bez nových smluv, tvrdí šéfka ECB
14:16Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie ve středu 3. prosince v Praze
14:12Centrální banka nemusí být neomylná, ale musí být zodpovědná
12:30Perly týdne: Které akcie nejvíce těží z AI
11:21Dnes se může rozhodovat, jestli trhy vstoupí do korekce. Po veletoči na Wall Street padá i Evropa  
11:00Podnikatelská aktivita v eurozóně solidní, tempo brzdí průmysl
10:49Nové doporučení Patrie: Moneta atraktivní pro dividendy, prostor pro růst omezený  
10:35ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
10:03FRESH: Rozpočtové tornádo aneb co čekat od nové vlády? Odpovídá Mojmír Hampl
9:04Rozbřesk: Smíšená data z trhu práce komplikují Fedu prosincové rozhodnutí
8:48Výhled Nvidie trhy nepřesvědčil, Goldmani hlásí nárůst shortů a brexit stál Británii až 240 mld. liber  
7:14Slok: Prosincový pokles sazeb by pro Fed byl těžký
20.11.2025
22:01Wall Street pod tlakem: volatilita zasáhla technologie i kryptoměny  
17:37AI a „dobrá deflace“ druhé průmyslové revoluce
16:16Během posledních 15 let došlo k výrazné změně ve fungování Fedu a schopnosti monitorovat jeho politiku
16:02Trh s luxusním zbožím příští rok vzroste o tří až pět procent, očekává Bain

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data