Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Weber (ECB, Bundesbank): Ekonomika stále závisí na státu, na exit je brzy

    Weber (ECB, Bundesbank): Ekonomika stále závisí na státu, na exit je brzy

    20.08.2009 13:01
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Přestože Německo a Francie se již dostaly z recese, stimuly zaměřené na podporu růstu v kontinentální Evropě jsou stále nutné. Prohlásil to prezident Bundesbank a vysoký zástupce ECB Axel Weber. Podle jeho názoru stojí za nedávným zlepšením situace v Německu dosavadní kroky podniknuté vládami i ECB a Weber by nepospíchal s jejich stáhnutím.

    ECB snížila svou klíčovou sazby na rekordní minimum 1 % a do bankovního systému napumpovala miliardy eur dodatečné likvidity. Její zástupci několikrát zdůraznili, že tuto politiku lze snadno otočit opačným směrem, komentáře Webera však naznačují, že ECB počká na znamení široce rozšířeného a udržitelného oživení předtím, než implementuje strategii exitu.

    Pro Die Zeit Weber rovněž sdělil, že oživení, které dnes vidíme, je z velké části založeno na podpoře ze strany veřejného sektoru – uvolněné monetární politice, pomoci bankovnímu systému a stimulačních balíčcích. A dodal: „Na jejich stáhnutí je příliš brzy … ekonomiky ještě nestojí na svých nohou a finanční trhy stále závisejí na pomoci od centrální banky.“ I kdyby růst zrychlil, prosperita předchozích let nebude dosažena dříve než v roce 2013. A existuje nebezpečí, že trendový růst v následujícím desetiletí bude menší, než tomu bylo v uplynulých deseti letech. Podle Webera nezaměstnanost v Německu nadále poroste a pracovní trh nedosáhne svého dna dříve než v zimě na přelomu let 2010 a 2011.

    (Zdroj: FT)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste
    15:22Ruská centrální banka snížila základní úrok o čtvrt bodu na 14 procent
    15:03Šéf JPMorgan varuje trhy: Rizika jsou pravděpodobně větší, než si ostatní myslí
    13:25Intel překvapil nejsilnějším růstem za 15 let. Teď musí dokázat, že zakázková výroba není jen interní příběh  
    12:10Evropským akciím pomáhá levnější ropa, celkový obrázek však optimismu nenahrává  
    11:58Perly týdne: Naděje je špatná investiční strategie, probíhá finanční alchymie
    10:20Moneta se vytáhla se silnou sadou výsledků, které budou pro cenu akcií podpůrné  
    10:10Zisk Volkswagenu v pololetí klesl téměř o třetinu
    9:01Rozbřesk: Raketově rostoucí ceny plynu donutí ECB zvýšit sazby i v září
    8:31Intel navyšuje výhled tržeb, Volkswagen letos naopak počítá s jejich poklesem, evropské futures jsou smíšené  
    7:39Moneta zvýšila čistý zisk o 8,1 procenta a navýšila celoroční výhled
    7:20MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. pololetí 2026 vzrostl na 3,3 mld. Kč
    6:09Eli Lilly odkládá žádost o schválení nové generace léku na hubnutí. Přípravek v klíčových studiích ale uspěl
    23.07.2026
    22:03Konflikt mezi Íránem a USA nadále eskaluje
    17:03Budování AI železnic?
    15:20ServiceNow ukázala, že na AI už umí vydělávat. Investory potěšil růst i lepší výhled  
    15:11ECB podle očekávání nechala úroky beze změn, depozitní sazba je na 2,25 procenta

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    Acerinox SA (06/26 Q2)
    SLB Ltd (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Verizon Communications Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Volkswagen AG (06/26 Q2, Bef-mkt)
    13:00American Express Co (06/26 Q2)