Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MfDnes: ČSA jsou za 1. pololetí ve ztrátě téměř dvě miliardy Kč

MfDnes: ČSA jsou za 1. pololetí ve ztrátě téměř dvě miliardy Kč

24.08.2009 8:57
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - České aerolinie jsou za 1. pololetí ve ztrátě 1,83 miliardy korun, píše se ve dnešní vydání deníků Mladá Fronta s odkazem materiál, který firma zveřejní na středeční tiskové konferenci. Ztráta je podle listu oproti plánu vedení firmy o více než půl miliardy vyšší. V pondělí bude dozorčí rada firmy projednávat plán na zlepšení situace, počítá od podzimu se zrušením všech dálkových spojů, prodejem tří letadel a propuštěním pětiny zaměstnanců, až 860 lidí, uvedla Česká televize (ČT).

Hospodaření ČSA má vylepšit hlavně plánovaný prodej dalších letadel i lepší provozní výsledky v druhé polovině roku. Podle výsledků hospodaření navíc firmu drží nad vodou půjčka od státního podniku v likvidaci Osinek, který aerolinkám slíbil úvěr až 2,5 miliardy korun. Miliardu už firma vyčerpala.

Předseda dozorčí rady ČSA Ivan Kočárník ČTK tento týden řekl, že dramatickému poklesu výnosů se musí přizpůsobit náklady. Mezi aeroliniemi se prý hovoří o nejhlubší krizi od druhé světové války. "Když vám poteče do bot a poletíte balonem, tak začnete odhazovat to, co nezbytně nepotřebujete. Když nepřizpůsobíte náklady výnosům, tak ta firma musí zbankrotovat," řekl Kočárník.

Klíčové bude pondělní jednání dozorčí rady, kde je na programu celý restrukturalizační plán ČSA. Především rozprodej majetku ale vadí pilotům ČSA, kteří si na vedení firmy ve středu stěžovali premiérovi Janu Fischerovi v otevřeném dopise. Piloti vyjádřili obavu, že jde o úmyslnou likvidaci firmy, a žádají premiéra o řešení situace. ČT navíc upozornila, že podle některých spekulací by mohl kvůli situaci firmy přijít o místo prezident společnosti Radomír Lašák.
 
V tíživé situaci jsou i další dopravci po celém světě. V Praze je na hranici krachu například druhý největší hráč na Ruzyni, slovenská SkyEurope (1,12 PLN, -1,75%), obří ztráty hlásí British Airways (188,2 GBp, 7,24%) nebo Air France - KLM. Francouzsko-nizozemská společnost odstoupila z privatizace ČSA, ve hře je už jen sdružení Travel Service/Unimex Group. Nabídku má podat do konce září.
 
Podle dřívějších odhadů analytiků prodej ČSA mohl přinést zhruba pět miliard korun. Odstoupení Air France-KLM (10,51 EUR, 3,70%) je ale podle nich velkou komplikaci. "To už není moc soutěž," reagoval Procházka. Stát sice podle něj nemá důvod privatizaci zastavovat, měl by ale jasně a veřejně deklarovat cenu, pod kterou České aerolinie neprodá. Stát se prý nemusí zbavovat ČSA za každou cenu.
 
České aerolinie, v nichž vlastní téměř 92 procent akcií firmy stát, za loňský rok vykázaly podle neauditovaných výsledků zisk před zdaněním 500 milionů korun. V pololetí loňského roku hospodařily se ztrátou 178 milionů korun, což byl zhruba stejný výsledek jako ve stejném období o rok dříve.
 
Letos měly v 1. čtvrtletí ztrátu před zdaněním 1,318 miliardy .

Tabulka: Finanční ukazatele ČSA

 

    
Výkaz zisků a ztrát (v mil. , před zdaněním) Výkony (v mld. Kč)
2005 -496,057 21,45
2006 -396,204 24,00
2007 111,175 24,03
2008 500* 22,60
I. pololetí 2009 -1830** 9,5**

zdroj: databáze ČTK Prodata

* neauditovaný výsledek
** firemní odhad ztráty a tržeb


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.12.2025
15:14Eurostat zlepšil odhady růstu ekonomik eurozóny i EU
13:57Netflix kupuje Warner Bros a HBO Max za 72 miliard USD. Jde o největší mediální dohodu dekády
13:42Makromixér s vedoucím vývoje ŠKODA AUTO Martinem Hrdličkou: Spalovací motory nekončí, hybridy budou trendem. Evropa zaspala v bateriích
11:50Perly týdne: Poplach v OpenAI a reformy Fedu
11:14Jan Bureš: Maloobchodní tržby opět nabírají rychlost
11:10Konec týdne na historickém maximu? Akcie v pátek postupují vpřed  
10:30WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Doplnění Pololetní finanční zprávy 2025
9:57Český maloobchod v říjnu rostl, táhla kosmetika a sport
9:10Rozbřesk: Za zvýšeným růstem mezd jsou nadále převážně služby a stavebnictví
8:51Exkluzivní jednání Warner Bros. & Netflix, na burzu vstoupila čínská odpověď na Nvidii a Indie posiluje vztahy s Ruskem  
6:03Rosenberg: Na konci příštího roku budou sazby u 2,5 procenta, reálné příjmy jsou v recesi
04.12.2025
22:01Trhy vyhlíží rozhodnutí Fedu  
17:36Jeden „dolarový detail“ a vývoj americké, evropské a čínské ekonomiky v následujících letech
16:47Bloomberg: Meta se chystá výrazně omezit výdaje na virtuální svět metaverse
15:03Jan Bureš: Česká inflace klesá výrazněji, v hlavní roli opět potraviny
14:25CNBC: EU zvyšuje těžbu vzácných kovů díky závodu přímo na hranicích s Ruskem
13:40Novo Nordisk to s Alzheimerem nevzdává. I přes neúspěch studií ukázal semaglutid potenciál
12:16Šéf Anthropicu: Některé firmy to s investicemi do AI přehánějí
10:58Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem dnes od 15:00!
10:39Koruna slábne po inflačním překvapení, zatímco akcie se sunou dál vzhůru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Victoria's Secret & Co (10/25 Q3, Bef-mkt)