Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK: Převzetí rakouských aerolinií německou Lufthansou schváleno

EK: Převzetí rakouských aerolinií německou Lufthansou schváleno

28.08.2009 13:48
Autor: ČTK

Brusel (ČTK) - Evropská komise dnes schválila převzetí problémových rakouských aerolinek Austrian Airlines (4,47 EUR, 1,59%) (AUA) německou Lufthansou. Ta ale musí prodat některé sloty, tedy časy pro odlet nebo přistání na letišti. Spojením má vzniknout největší letecká společnost v Evropě.


Komise také schválila restrukturalizační pomoc, kterou rakouská vláda poskytla ztrátovým AUA.
Lufthansa (11,21 EUR, 0,63%) se na koupi ztrátové rakouské letecké společnosti dohodla loni v prosinci. Za převzetí aerolinek má zaplatit 377 milionů eur (asi 9,6 miliardy Kč). AUA má dluh více než jednu miliardu eur a přežívá jen díky finanční pomoci 200 milionů eur od rakouské vlády.

Komise uvedla, že Lufthansa musí přepustit konkurenci některé letištní sloty na trasách z Vídně do Frankfurtu, Mnichova, Stuttgartu, Kolína nad Rýnem a Bruselu. "Tento případ ukazuje, že konsolidace v leteckém sektoru je možná, pokud budou podniknuta patřičná opatření k ochráně zájmu spotřebitelů," uvedla v prohlášení komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.

V červnu získala Lufthansa povolení k převzetí Brusel Airlines za 250 milionů eur. Zvýšila také svůj podíl v britském přepravci BMI, když koupila od sira Michaela Bishopa jeho podíl 50 procent plus jedna akcie ve firmě, napsala agentura Reuters.

Lufthanse klesl za prvních šest měsíců letošního roku provozní zisk na osm milionů eur z loňských 677 milionů eur. AUA pak prohloubily ztrátu na 166,6 milionu eur z loňských 48,7 milionu eur.

Letecké společnosti po celém světě bojují o přežití kvůli poklesu počtu přepravených cestujících i objemu nákladů způsobenému globální ekonomickou krizí. Mnoho z nich se proto slučuje nebo kupuje konkurenci, aby posílily svoji pozici a rozšířily svoji působnosti i do dalších regionů.

Podle údajů Mezinárodního sdružení pro leteckou přepravu (IATA) ztráta světových aerolinek v prvním čtvrtletí letošního roku činila více než tři miliardy dolarů (54,8 miliardy Kč). Za celý letošní rok očekává IATA ztrátu leteckého průmyslu ve výši devět miliard dolarů.

Největší evropské aerolinky podle počtu přepravených cestujících (údaje za rok 2008):
Pořadí Letecká společnost Počet cestujících (v milionech)
1 Lufthansa + AUA 81,2 (1)
2 Air France-KLM (10,85 EUR, 0,79%) 58,1
3 Ryanair 57,7
4 easyJet ( EUR, 0,00%) 44,6
5 SAS Group 37,9
6 British Airways (189 GBp, 0,80%) 33,2
7 Air Berlin (3,9 EUR, -2,50%) 28,6
8 Iberia 28,5
9 Alitalia 26,6 (2)
10 Turkish Airlines 22,5
...
29 ČSA 5,6

(1) Lufthansa v roce 2008 přepravila 70,5 milionů cestujících, AUA 10,7 milionu, což ji řadilo na 13. místo v Evropě
(2) - údaj za 2007
Zdroj: Mezinárodní asociace letecké dopravy (IATA)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.03.2026
15:28BNP Paribas a Morgan Stanley uvádí zelený dluhopis proti tání ledovců
10:08Víkendář: Umělá superinteligence je tu
06.03.2026
22:02Wall Street pod tlakem: drahá ropa a slabá data z trhu práce srážejí indexy  
18:37Není rotace jako rotace
16:22Pale Fire Financing a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
15:35Verdad Capital: Obavy z neobchodovaných půjček a private equity jsou namístě
15:21Po slibném startu brzda. Americký trh práce překvapil propadem a staví Fed před dilema
13:52Perly týdne: Bod zvratu a boje v již skončených válkách
12:56ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:13Tykačův Belviport navýšil podíl v ČEZ na tři procenta
12:02Oracle zpomaluje nábor a propustí tisíce zaměstnanců. Investice do AI datacenter tlačí cash flow do záporu  
11:41Íránská krize zastiňuje data. Akcie doufají v rychlé řešení, dluhopisy vidí problémy  
10:26Mzdy ke konci roku rostly rychleji zejména díky energetice a službám
10:10Hormuzský průliv se zastavil. Tankery stojí, cena ropy Brent stagnuje
8:55Hormuz stojí, trhy vyčkávají. Evropa ale otevře v zeleném  
8:53Rozbřesk: Česko snižuje výdaje na obranu. Kdy přijde Trumpův hněv?
6:30Clough: Vracíme se do dezinflačního období s velmi nízkými sazbami
05.03.2026
22:00Trhy v pokračujícím konfliktu na blízkém východě stále pod tlakem  
17:22Co dovede riziková prémie?
15:58Nvidia s investicemi do OpenAI a Anthropicu skončí, řekl Huang

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data