Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
SkyEurope: Slovenské aerolinky nesehnaly finance, firma po osmi letech končí

SkyEurope: Slovenské aerolinky nesehnaly finance, firma po osmi letech končí

1.9.2009 8:13
Autor: ČTK

Text byl aktualizován: Bratislava/Vídeň (ČTK) - Slovenská nízkonákladová letecká společnost SkyEurope (1,15 PLN, 1,77%) Airlines ukončila provoz a půjde do konkurzu. Firma dnes oznámila, že nesehnala finance na udržení provozu, a soudem jmenovaný správce proto v pondělí pozdě večer podal na SkyEurope návrh na konkurz. Všechny lety SkyEurope Airlines s okamžitou platností zastavila.
 
Aerolinky, které se dlouhodobě potýkaly s dluhy, fungovaly od června pod soudní ochranou před věřiteli. Rozhodl o tom bratislavský okresní soud na návrh společnosti. Firma o ochranu požádala proto, aby získala čas na restrukturalizaci a jednání s investory.

"Nepodařilo se zajistit žádné provizorní financování potřebné k zajištění operativního provozu. Všechny lety SkyEurope Airlines byly s okamžitou platností zrušeny," uvedla firma v krátkém sdělení pro vídeňskou burzu. Ta dnes oznámila, že zastavila obchodování s akciemi firmy.

Lidem, kteří jsou v zahraničí, firma vzkázala, že si musí zabezpečit zpáteční let u jiné letecké společnosti na vlastní náklady. Peníze za letenky se nevrátí ani zákazníkům, kteří za ně zaplatili přímo SkyEurope. Ti, kteří při platbě použili kreditní kartu, mají kontaktovat svou banku a žádat o náhradu za zrušené lety. Na cestovní kanceláře se zase mají obrátit lidé, kteří si jejich prostřednictvím objednali letenky, radí společnost.

V souvislosti s krachem SkyEurope připravil server http://www.akcniletenky.cz speciál o celé situaci. Cestující, kteří jsou bankrotem aerolinky postiženi, se v něm dozví, kde si mohou koupit náhradní letenky, jaké letecké společnosti nabízejí speciální ceny pro pasažéry SkyEurope a zda je nějaká šance na vrácení peněz za koupené letenky.

Cestující mohou využít rovněž nabídku společnosti Eurolines. Ta jim nabízí přepravu do Amsterdamu, Bruselu, Kodaně, Londýna a Paříže, ale i do dalších měst na trase. Podmínkou je předložení platné (neproletěné) letenky zakoupené do 31. srpna 2009 s odletovými termíny do 31. října 2009. Jízdenky je možné zakoupit do 20. září. Nabídka se řídí volnou kapacitou autobusu.
 
SkyEurope už od pondělí nelétá z pražského ani bratislavského letiště. Ruzyňské letiště oznámilo, že přestane kvůli neuhrazeným platbám od úterý odbavovat lety společnosti a aerolinky večer zrušily všechny pondělní lety z Bratislavy. Mluvčí ruzyňského letiště Eva Krejčí upozornila, že cestující zrušených letů se musejí obracet přímo na SkyEurope.

Na dotaz ČTK společnost SkyEurope ještě v pondělí odpoledne pouze v krátkém prohlášení uvedla, že management firmy je zcela zaneprázdněn snahou vyřešit současné problémy. "Cestující budou informováni a bude o ně postaráno," uvedl bez dalších podrobností mediální zástupce SkyEurope Markus Wölbitsch z rakouské agentury Brunswick.
 

Vizitka nízkonákladové společnosti SkyEurope Airlines, kterou platební problémy přivedly do konkursu:

- SkyEurope Airlines (též SkyEurope) byla největším nízkonákladovým dopravcem na pražském ruzyňském letišti a za loňský rok i druhým největším dopravcem na Ruzyni (po ČSA).

- Se sídlem na letišti M. R. Štefánika v Bratislavě měla základny v Praze, Košicích a Vídni. Z těchto čtyř lokalit provozovala asi padesátku linek do téměř celé jižní, západní a střední Evropy; létala též do Maroka, Istanbulu, Kodaně či na Kypr.

- Firmu založili v listopadu 2001 Alain Skowronek a Christian Mandl s pomocí financí od Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), banky ABN-Amro a fondů EU. Létat společnost začala v únoru 2002 na vnitrostátní lince Bratislava-Košice. Od září 2005 byly akcie firmy obchodovatelné na burzách ve Vídni a Varšavě.

- Za poslední fiskální půlrok (od října 2008 do letošního března) přepravily SkyEurope 1,25 milionu cestujících, což bylo meziročně o téměř čtvrtinu méně. Průměrné tržby na jedno sedadlo v témže období vzrostly o 13,1 procenta na 47,4 eura.

- Od zahájení letového provozu v roce 2002 byla SkyEurope stále ve ztrátě. Za poslední fiskální pololetí (od října 2008 do letošního března) vzrostla její čistá ztráta o téměř 12 procent na 31,93 milionu eur (854,7 milionu Kč) a provozní výnosy za těchto šest měsíců klesly o 15,7 procenta na 84,81 milionu eur.

- Aerolinky ke konci března zaměstnávaly 548 osob; největším akcionářem firmy je investiční fond York Global Finance (29,9 procenta), který jí půjčil zhruba 25 milionů eur.

- Začátkem letošního roku SkyEurope přišla o asi deset strojů a kvůli zajištění letů si musela letadla pronajímat (mimo jiné od Bulgaria Air, Dubrovnik Airline či Air Slovakia). Od té doby firma také koupila několik letounů po zkrachovalých flyLAL (Litva, Lotyšsko).

- V červnu SkyEurope vstoupila do režimu ochrany před věřiteli. Firma o něj požádala proto, aby získala čas na restrukturalizaci a jednání s investory. Napjatou situaci dokreslilo zadržení letounu firmy na pařížském letišti, problémy měla SkyEurope i na jiných evropských letištích. V polovině srpna jí lety přestala odbavovat Vídeň, v pondělí pak SkyEurope přestala létat z Prahy i Bratislavy.

- Začátkem července rezignoval na funkci generální ředitel a předseda představenstva firmy Jason Bitter. Jeho manažerské povinnosti převzal finanční ředitel Nick Manoudakis.

- Koncem července SkyEurope oznámila, že našla investora. Stala se jím rakouská investorská skupiny FOCUS Equity, která byla ochotná přinést až 16,5 milionu eur (zhruba 422 milionů Kč). Provizorní financování k zajištění provozu se však nepodařilo zajistit.


Váš názor
  •  
    1.9.2009 10:44

    Firmu založili v listopadu 2001 Alain Skowronek a Christian Mandl s pomocí financí od Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), banky ABN-Amro a fondů EU. Takže fondy EU a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRDa (financovány i z našich daní) financovaly firmu, která likvidovala ceny za letenky, která de facto neměla na trhu nikdy co dělat.Další ukázka toho, jak je evropská politika nicotná.Zajímalo by mě, kolik si z toho oba páni nahrabali do svých kapes.Teď bych je všechny vzal k odpovědnosti, sebral bych jim majetky a do smrti bych jim nedovolil podnikat.(i ty co jim dali peníze)
    oradapoisson
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data