Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo: Banky se dočkají další státní pomoci

Německo: Banky se dočkají další státní pomoci

02.09.2009 9:47
Autor: ČTK

Berlín (ČTK) - Programový výbor německé vlády včera schválil garance v objemu 7,5 miliardy eur (asi 191,8 miliardy Kč), jichž mohou využít banky a finanční společnosti, které ručí za úvěry. Uvedla to agentura Reuters. Němci se obávají, aby se nezhoršila úvěrová krize, což by mohlo zastavit proces oživení ekonomiky.
 
Vláda chce také zpřístupnit až deset miliard eur (asi 255,7 miliardy Kč) státní rozvojové bance KfW. Ta pak bude moci poskytovat "globální půjčky" přímo bankám, aby podpořila úvěrovou aktivitu.

Vládní činitelé už dali několikrát najevo obavy, že banky by mohly v nadcházejících měsících omezit půjčky. Německá centrální banka ale minulý týden uvedla, že země není na pokraji úvěrové krize v pravém slova smyslu.

Výše garancí poskytnutých státem bude záležet na tom, jak dobře jsou zajištěny firmy, které pojišťují úvěrové riziko. Pokud se například jejich zajištění snížilo na 50 procent z původních 100, vláda by mohla poskytnout dalších 50 procent. Pokud se zajištění snížilo na 30 procent, vláda by mohla dodat dalších 30 procent.

Ministerstvo financí si nechalo vypracovat studii, která měla ukázat, jaké následky by mohlo mít další omezení úvěrové aktivity. "Předběžná zpráva ukazuje, že bez státní rekapitalizace by bylo riziko úvěrové krize v Německu mnohem vyšší," uvedlo ve zprávě ministerstvo.

Peníze k realizaci opatření, na němž se vláda včera dohodla, půjdou z vládního fondu zřízeného na pomoc firmám zasaženým krizí. Ve fondu je podle německého ministerstva hospodářství asi 115 miliard eur (zhruba 2,94 bilionu Kč).

Politici se obávají, že takzvaný Mittelstand, tedy střední stav, jinými slovy malé a střední podniky, by se mohl těžko dostávat k úvěrům. Tyto firmy tvoří páteř německé ekonomiky, a pokud by se dostaly do problémů, mohla by se roztočit zničující spirála s nepříznivými dopady na celé hospodářství.

Ministerstvo hospodářství už minulý týden vyjádřilo obavy, že pokud se ještě zhorší bilance německých firem, mohly by ratingové agentury od čtvrtého čtvrtletí přistoupit ke snižování jejich známek. V takovém případě by prý banky začaly omezovat další úvěry.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.05.2026
17:07Deflační poučení a smrt slepice, která snáší zlatá vejce
16:05Atraktivita stříbra je po loňské rally pryč. Vysoké ceny způsobily erozi poptávky, pokles může pokračovat
14:45SpaceX snižuje cílovou valuaci před IPO po zpětné vazbě investorů
13:19Perly týdne: Otevřené dveře pro růst zlata a elektrické Ferrari
11:44Braňo Soták k výsledkům Dellu: AI cyklus neřekl poslední slovo, poslední kvartály naznačují opětovnou akceleraci  
11:42Philip Morris ČR snížil dividendu na 1100 Kč na akcii
10:42HDP zpomalilo na začátku roku kvůli zahraničnímu obchodu, mzdy jsou překvapivě silné
10:30Dell se dál veze na vlně AI. Akcie po výsledcích vyskočily až o 40 procent
10:12Prodloužené příměří posílá ropu dolů, akcie v Evropě reagují vlažně  
9:25Umělá inteligence odhaluje tajemství stovky let starých šifrovaných textů
9:08Rozbřesk: Adopce AI zdražuje počítačovou techniku a nečekaně tlačí jádrovou inflaci vzhůru
8:54Wall Street na maximech díky naději na příměří USA–Írán, evropské futures jsou smíšené  
6:05Bernstein: Kupuj vše, co potřebuje AI. Prodávej to, co AI může dělat
28.05.2026
22:01Nasdaq překonává historické maximum  
17:10Marže mířící k dalším rekordům a znárodňování technologických firem
17:08Stát prodal dluhopisy za 20,1 mld. Kč, objem emise překročil původní plán
15:59Hodnota čipových firem letos vzrostla o 82 procent na 5,7 bilionu dolarů
15:55Ekonomika USA v prvním čtvrtletí rostla pomaleji, než se čekalo, o 1,6 procenta
15:35Akcie Nebiusu nezastavují. Jejich růst nově podpořila nemalá investice fondu zaměřeného na AI
14:09Bank of America a JPMorgan očekávají další rekordní kvartál

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago