Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Americké dluhopisy posílily v návaznosti na pokles akciových trhů… a další zprávy z trhů dluhopisů

    Americké dluhopisy posílily v návaznosti na pokles akciových trhů… a další zprávy z trhů dluhopisů

    02.09.2009 10:47
    Autor: 

    Americké dluhopisy na samý začátek měsíce posílily, výnosová křivka přitom klesla až o 6 bps a zestrměla. Zájem o dluhopisy vyvolaly ztráty akciových trhů z obav o zdraví amerického finančního sektoru, kde po stabilitě velkých finančních institucí mohou mít problémy ty menší. Z makro hlediska ale pro růst cen dluhopisů nebyl důvod, rostly kontrakty na prodeje domů i prodeje automobilů, index nákupních manažerů s 52,9 body se přesunul do růstového teritoria a polepšily si i jeho subindexy. Snad jen vyšší růst placených cen naznačil nebezpečí inflačních tlaků, jakmile ekonomika poroste.

    Dnes se pozornost soustředí na trh práce, podle odhadů by úbytek míst v soukromém sektoru měl již klesat s nižší intenzitou. Přidat by měly rovněž tovární zakázky a zajímavý bude záznam ze zasedání Fedu. Ranní obchodování již posiluje asijské akcie, futures na ty americké jsou rovněž kladné a rostly i výnosy Treasuries. Den tak začíná vybíráním zisků u dluhopisů, o dalším rozhodnou odpolední čísla.

    Evropské dluhopisy končily v úterý výše, podpořené poklesem akciových trhů. Ani evropská čísla přitom nebyla jednoznačně špatná, vzrostla sice podle očekávání nezaměstnanost, přidaly však, kromě britského, indexy nákupních manažerů a zvláště si polepšil subindex nových zakázek. Výnosová křivka přesto klesla po celé délce a zestrměla, na kratším konci přitom ztratila přes 5 bps.

    Dnes zveřejněný zpřesněný odhad HDP eurozóny by neměl překvapit stejně jako výrobní ceny. Dluhopisy tak budou ve vleku vývoje na globálních akciových trzích, kde po včerejších propadech dnešek začíná korekcí. Dluhopisy by tak měly část svých zisků ztratit, svou úlohu ale budou hrát i odpolední americké statistiky.

    Česká výnosová křivka včera mírně zestrměla, když na delším konci vzrostly výnosy přes 3 bps a 1 bps ztratila na konci kratším. Deficit rozpočtů zaznamenal v srpnu sice větší nárůst, než se čekalo, na trh měl ale jen omezený vliv. Obchodování je stále díky nízkým objemům obchodů volatilní a růst výnosů na delším konci lze proto přičíst spíše úpravě pozic před dnešní aukcí.

    Hlavní událostí na dnešním trhu s dluhopisy tak bude aukce 5,0 %/2019 dluhopisu. Při plánovaném objemu aukce 5 mld. CZK by s jejím umístěním neměl být problém. Jsou však obavy, že emise může být navýšena, a to by jistě vedlo k růstu výnosů. V dalších dnech by pak negativně mohly působit politické problémy kolem nejistého termínu voleb a neschopnost dohodnout se na snížení deficitu. 

    (ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

    Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    12.08.2026
    17:11Jak to dnes vypadá s americkou výjimečností?
    16:00Braňo Soták: AI implikace z oznámených výsledků CoreWeave  
    14:50Akcie Nebiusu letí nahoru o 16 procent. Firma překonala odhady, poptávka po AI infrastruktuře dál zrychluje
    14:08Co dělají Spojené státy lépe než kdokoliv jiný
    12:18Vestas znovu získává vítr do plachet. Akcie po výsledcích přidávají 19 procent
    11:45UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu rozdělení společnosti formou odštěpení se vznikem nové společnosti
    11:42IEA varuje před hlubším deficitem ropy. Konflikt v Hormuzském průlivu dál omezuje dodávky
    11:39Foxconn těží z AI boomu. Zisk i tržby výrazně překonaly očekávání trhu
    10:04CoreWeave znovu potvrdil sílu AI boomu. Rekordní zakázky poslaly akcie prudce vzhůru
    9:16Rozbřesk: Koruna zpět v prázdninové letargii, ropa i výnosy před americkou inflací rostou
    8:57ČEZ uklidnil obavy z windfall tax, trhy sledují ropu i AI. Večer budeme pozorovat zatmění Slunce  
    5:59Pokles cen elektřiny tady je, přiznává Martin Novák z ČEZ. Ovoce ale začíná přinášet Gas Distribution
    11.08.2026
    21:59Wall Street pokračovala v konsolidaci; probuzení může přinést aktuální CPI  
    17:14Mimořádná levnost i drahost amerických akcií. Vše vysvětluje jedna skrytá proměnná
    15:50Eli Lilly stíhá Novo Nordisk. V Británii získala první povolení pro pilulku na hubnutí mimo USA
    14:31Provozovatel datových center DayOne se chystá na svůj první den na burze v USA
    14:31Umělá inteligence jako budování železnic, období bankrotů i slávy
    14:07Od valuace 98 miliard k až 30 miliardám dolarů. Shein se připravuje na vstup na burzu
    14:02Návrat Intelu nabírá obrátky. Firma si zajistila 20 miliard dolarů na expanzi
    13:08Rocket Lab roste raketovým tempem, ziskovost však stále zůstává na oběžné dráze  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - CPI, y/y