Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Předseda dozorčí rady ČSA Ivan Kočárník rezignoval, MF avizuje další změny v dozorčí radě

Předseda dozorčí rady ČSA Ivan Kočárník rezignoval, MF avizuje další změny v dozorčí radě

11.9.2009 16:16
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Předseda dozorčí rady ČSA Ivan Kočárník v pátek rezignoval. Jak důvod uvedl to, že odbory ČSA i státní úředníci a někteří členové vlády se chystají zabránit restrukturalizaci firmy.

"ČSA procházejí v současné situaci složitým obdobím. Jeho složitost je dána zejména dvěma faktory. Jednak jsou to chyby předchozího vedení spočívající zejména v nákupu nadměrného počtu letadel, pro které nebylo efektivní využití, a v podpisu odbory vynucené kolektivní smlouvy na roky 2005-2007, která obsahovala pro společnost smrtící nárůsty mezd a nákladů (dodnes společnost zatěžujících). Druhým faktorem je současná hospodářská krize drtivě se projevující i na celosvětovém trhu letecké přepravy," píše v prohlášení k rezignaci Kočárník.

"Potřebovaly-li ČSA restrukturalizaci a snížení nákladů v předchozích letech, dnes ji potřebují s mnohonásobně větší naléhavostí jak co do času, tak co do hloubky. Plán restrukturalizace připravený managementem a schválený Dozorčí radou společnosti je náročný, ale pokud se bude realizovat, může společnost ČSA zachránit. Vzhledem k tomu, že se odbory ČSA bohužel s velkou pomocí státních úředníků i některých členů vlády chystají realizaci této restrukturalizace brzdit či jí zabránit, nemohu s plnou odpovědností vykonávat své povinnosti v Dozorčí radě ČSA. Proto jsem se rozhodl na svou funkci rezignovat," okomentoval své rozhodnutí Kočárník.

"Ministerstvo financí bere rozhodnutí pana Kočárníka na vědomí a pan ministr Janota jeho rezignaci už přijal," řekl Mediafaxu mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. "V pondělí se stejně chystá razantní obměna dozorčí rady na valné hromadě ČSA."

"Představenstvo Českých aerolinií je překvapeno rezignací předsedy dozorčí rady Ivana Kočárníka, a zejména pak jeho důvody," uvedlo ve svém stanovisku představenstvo Českých aerolinií. "Pokud se tyto alarmující důvody potvrdí, jsme přesvědčeni, že to bude ze strany politické reprezentace znamenat ohrožení vlastníkem schváleného restrukturalizačního plánu s negativními důsledky pro budoucnost Českých aerolinií. Dva týdny před ukončením privatizačního procesu by šlo navíc o velmi nestandardní postup. V takovém případě hodlají členové představenstva rezignovat na své funkce a vyzvat vlastníka, aby si našel nové vedení."

"Krok pana Kočárníka osobně považuji za kladný a za přijetí zodpovědnosti pana Kočárníka," řekl Mediafaxu Filip Gaspar, prezident Českého sdružení dopravních pilotů. "Pan Kočárník měl několik let na to, aby společnost změnil, a to se mu nepovedlo. Nehledě na to, že ta kolektivní smlouva rozhodně nebyla vynucená, ale šlo o dohodu mezi odbory a vedením společnosti," uzavřel Gaspar.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data