Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
AP: USA zavedly vysoké clo na pneumatiky z Číny v citlivé době

AP: USA zavedly vysoké clo na pneumatiky z Číny v citlivé době

14.09.2009 8:35
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy zavést na dovoz levných pneumatik z Číny do USA mimořádné a vysoké clo rozhněvalo Peking v citlivé době. Uvedla to dnes agentura AP s tím, že Spojené státy teď potřebují spolupráci Číny v boji proti změnám klimatu, při řešení patové situace kolem íránských a severokorejských jaderných aktivit a za světové hospodářské krize.

Čína označila rozhodnutí Bílého domu z pátečního večera za protekcionistický krok, který porušuje pravidla světového obchodu. Čínské ministerstvo obchodu reagovalo zprávou, že má právo zavést odpovídající opatření.
V samotných Spojených státech ale mají vysoká cla na dovoz levných čínských pneumatik uchlácholit odboráře. Ty Obama potřebuje, aby prosadil rozsáhlou reformu zdravotního systému.

Obamovi doporučila zavedení tarifů americká federální komise pro zahraniční obchod. Navrhla cla 55 procent pro první rok, 45 pro druhý a 35 procent pro třetí. Obama to zmírnil na 35, 30 a 25 procent ve stejných časových intervalech. Jde o mimořádné clo k nynější sazbě čtyř procent a bude platit od 26. září.

O clo požádal odborový svaz United Steelworkers, který mnohé zaměstnance v amerických továrnách na pneumatiky zastupuje. Podle svazu vzrostl dovoz z Číny trojnásobně. V roce 2004 to bylo 15 milionů a v roce 2008 již 46 milionů pneumatik. V amerických závodech tak přišlo o práci přes 5000 lidí.

USA rozhodly o mimořádném a citlivém clu v době příprav na ekonomický summit skupiny G20, který se uskuteční 24. a 25. září v Pittsburghu. Čína bude mít na setkání silné zastoupení a od Spojených států se očekává, že podpoří volný mezinárodní obchod bez bariér.

Mnozí ze světových lídrů, které bude Obama hostit, se již dříve vyjádřilo kriticky o zemích, které ochraňují svá klíčová odvětví. Silně proti protekcionismu se vyjadřoval i sám Obama. Vládní hlasy ze zahraničí naznačují, že se USA stavějí tvrdě proti protekcionismu pouze tehdy, když neohrožuje jejich vlastní ekonomiku, napsala agentura AP.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.06.2026
17:46Kofole stouply v prvním čtvrtletí tržby o 13,7 % a provozní zisk o více než 15 %
17:06Měnící se hyperziskovost hyperscalerů
15:12Akcie Hewlett Packard Enterprise vystřelily po výsledcích o 30 procent. Tržby žene nákupní horečka
13:50ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
13:25Zlato letos padá, přitom ještě nedávno připomínalo technologické akcie  
12:52Alphabet chce získat na další investice do AI až 80 miliard dolarů. Zapojí se i Berkshire Hathaway
11:47Nejrizikovější tech akcie letí vzhůru. Analytici radí: vyberte zisky  
11:36Inflace v eurozóně překonala tři procenta. ECB je pod tlakem zvýšit sazby  
11:17UniCredit už si zajistila v Commerzbank více než 30procentní podíl
11:08Florida jako první stát USA zažalovala OpenAI, firma podle žalobců tajila rizika
10:45Průzkum ČSOB: Konflikt na Blízkém východě zchladil optimismus českých firem
10:02Šéf Nvidie označil Marvell Technology za další bilionovou společnost. Akcie poslal o 27 procent nahoru
8:57ČEZ schválil prodej části byznysu, HPE vystřelilo nahoru o 28 procent a Alphabet nabídne nové akcie  
8:43ČEZ, a.s.: Informace o změnách v dozorčí radě a ve výboru pro audit na základě výsledků jednání VH 1. 6. 2026
8:42Rozbřesk: Květnová inflace z eurozóny spustí odpočítávání do zasedání ECB, koruna vyčkává na inflaci a mzdy
8:36ČEZ, a.s.: Změna stanov společnosti
8:30ČEZ schválil rozdělení firmy. Nevýrobní aktivity půjdou do nové entity
8:27ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Optimalizace vlastnické struktury a governance Skupiny ČEZ
5:57FX Strategie: Rozhodnutí ECB může rozhýbat trhy, koruna dále vyčkává  
01.06.2026
17:06Írán ukončuje jednání s USA a slibuje úplně zablokovat Hormuz. Ropa prudce zdražuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Nově otevřená prac. místa