Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: K informacím zveřejněným v dnešní MF DNES a ve včerejších Reportérech ČT ohledně meziskladu použitého jaderného paliva

ČEZ: K informacím zveřejněným v dnešní MF DNES a ve včerejších Reportérech ČT ohledně meziskladu použitého jaderného paliva

15.9.2009 12:13
Autor: 

Od roku 2003 ČEZ (905 CZK, -1,63%) připravuje stavbu meziskladu jaderného paliva v Temelíně s plánovaným termínem dokončení v roce 2013.

V roce 2007 musel ČEZ udělat nové výběrové řízení na dodávku paliva pro elektrárnu v Temelíně na roky 2010 – 2020, které vyhrála společnost TVEL. Tím dojde ke změně paliva (z paliva Westinghouse na TVEL) a analýzy ukázaly, že výrazně ekonomicky výhodnější a spolehlivější je jednorázová výměna paliva v celém reaktoru (běžně se mění ročně jedna čtvrtina). Tato změna však vyvolává potřebu urychlit výstavbu skladu VJP o plné 3 roky (do roku 2010, původně rok 2013).

ČEZ proto v srpnu 2007 zahájil zadávací řízení „dodávky skladu na klíč“ v urychleném termínu. *)

Ve veřejném výběrovém řízení, kterého se účastnily dvě firmy, podala nabídku nakonec jediná společnost s cenou 1,55 mld. . S ohledem na jedinou relevantní nabídku si ČEZ nechal tuto cenu ještě nezávisle prověřit u VUT Brno, který adekvátnost ceny potvrdil.

Adekvátnost ceny potvrdila i souběžná jistící veřejná zakázka (opět podle zákona) v roce 2008 na dodavatele pouze stavební části (bez prací, které obsahuje zakázka na klíč - inženýringu, bez úpravy staveniště a likvidace předešlého, atd.). Průměrná cena nabídek samotných stavebních prací činila 1,3 mld. .

Při zohlednění rozdílů v rozsahu jsou obě varianty z pohledu „dopočtené ceny pro porovnání“ naprosto stejné.

Cenová nabídka stavebních prací nezahrnuje přípravu staveniště (likvidace předešlých staveb), přeložky, technických systémů fyzické ochrany, získávání veřejnoprávních povolení a projekt pro stavební řízení. Tyto činnosti činí v úhrnné hodnotě 250 mil. , dle tabulek stavebních a inženýrských prací.

MF DNES zmínila projekt meziskladu v německé elektrárně ISAR. Na počátku roku 2004 uzavřela smlouvu německá společnost E.On na dodávku skladu použitého jaderného paliva za cenu cca 32 mil. EUR. Při tehdejším kurzu 28 Kč/EUR jde o částku cca 900 mil. . Jedná se však pouze o stavební část.

Růst stavebních prací od té doby rostl ročně o 4 procenta a cena oceli (podstatná komponenta skladu) vzrostla o 142 procent v tomto období na rekordní úroveň. (viz. graf)

20090915_cez_sklad

Dopočtením se také dostaneme na vyšší úroveň, než byla vysoutěžená cena českého skladu.

Podle zákona o zadávání veřejných zakázek, jako v tomto případě, není možné si dát diskriminační podmínku, která by omezovala původ dodavatele. Zákon ani neumožňuje zkoumat vlastnickou strukturu dodavatele. Ani u akciových firem, které mají obchodovatelné akcie, není známo, kdo je v danou chvíli vlastníkem. Navíc, že je někdo vlastníkem v době výběru firmy ještě neznamená, že jím bude v době realizace.

*) Veřejná zakázka „Dodávka skladu VJP ETE včetně všech potřebných dokumentací a povolení“ byla oznámena podle zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, na centrální adrese dne 10. 8. 2007 pod evidenčním číslem VZ 60010164 a v Úředním věstníku Evropské unie pod značkou 2007/S 154-192313.

(Zdroj: Tisková informace ČEZ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data