Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FT: Konsorcium firem potvrdilo obří nález ropy u břehů Afriky

FT: Konsorcium firem potvrdilo obří nález ropy u břehů Afriky

17.09.2009 14:15
Autor: ČTK

Londýn (ČTK) - Konsorcium energetických společností v čele s americkou firmou Anadarko Petroleum (48,46 USD, 6,39%) potvrdilo obří nález ropy u afrických břehů. Během pěti let firmy chtějí rozpracovat několik projektů, v nichž by zahájily těžbu. Napsal to dnes britský ekonomický list Financial Times (FT). Oblast, v níž se ropa nachází, se táhne od Sierra Leone po Ghanu.

Zatím není jasné, jak velký objem ropy by mohl v oblasti být, odhaduje se ale v řádu miliard barelů. Partnery v konsorciu jsou australská společnost Woodside , španělský koncern Repsol (19,1 EUR, 3,24%) a britský podnik Tullow Oil (1221 GBp, 2,86%).

K relativně optimistickému výhledu firmy došly na základě výsledků průzkumného vrtu Venus u břehů Sierry Leone, asi 1100 kilometrů od ghanského naleziště Jubilee. To je největším podmořským ropným polem v Africe. Nález ropy by měl Ghanu katapultovat mezi 50 zemí s největší těžbou ropy.

"Pravděpodobnost, že podél pobřeží mezi Ghanou a Sierra Leone bude ještě alespoň jedno pole velikosti Jubilee, se výrazně zvýšila," řekl šéf Tullow Oil Aidan Heavey. Pole Jubilee bylo objeveno v roce 2007 a měly by v něm být zřejmě až dvě miliardy barelů.

Nález ropy pomohl více než ztrojnásobit tržní kapitalizaci společnosti Tullow Oil, projevil se ale i ve zvýšeném zájmu o akcie dalších firem z konsorcia. Anadarko má ve vrtu Venus 40procentní podíl, Tullow Oil desetiprocentní a Woodside s Repsolem po 25 procentech.

Výsledky průzkumného vrtu, do něhož odvětví těžby ropy v poslední době vkládalo velké naděje, samy o sobě ukazují na velké ropné pole. Mnohem důležitější je ale podle listu oblast, která se díky tomu otevírá těžbě. "Objem vrtu Venus potvrzuje, že v té pánvi je aktivní ropný systém," řekl šéf Anadarka Bob Daniels.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data