Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nový index PXE vyjádří dění na trhu s elektrickou energií v ČR a umožní porovnat historický vývoj cen

Nový index PXE vyjádří dění na trhu s elektrickou energií v ČR a umožní porovnat historický vývoj cen

22.09.2009 15:57
Autor: 

Od dnešního dne, 22. září 2009, byl zahájen výpočet Indexu PXE. Ten byl vytvořen Power Exchange Central Europe a slouží k informačním účelům s cílem číselně vyjádřit dění na trhu s elektrickou energií v ČR a následně umožnit porovnávání historického vývoje cen.

Výchozím dnem výpočtu indexu PXE byl stanoven 1. říjen 2007, od tohoto data byly na PXE obchodovány pouze standardní produkty. Kalkulace indexu vychází z mezinárodních standardů MSCI (Morgan Stanley Capital International). Index PXE se aktualizuje vždy po skončení obchodního dne a jeho hodnota je zveřejňována na internetových stránkách PXE – www.pxe.cz.
V první den výpočtu byla sestavena báze obsahující 26 produktů a nastavena výchozí hodnota indexu 1 000 bodů. Index je vážený a uvádí se v bodech. Báze a váhy byly nastaveny tak, aby reflektovaly spotřebu elektřiny v ČR a obchodní aktivitu s jednotlivými produkty na českém trhu s elektrickou energií na platformě PXE.

Báze obsahuje jak produkty v základním (baseload), tak ve špičkovém (peakload) zatížení; produkty v časovém intervalu od dodávky na příští den až po kontrakt s dodávkou za 2 roky.

Výpočetní vzorec:

PXE = k(t) * ( B(t)/B(0) ) * 1000


Index PXE = 1000; B(0) Báze k 1. 10. 2007 složena z 26 produktů › vážený průměr zavíracích cen produktů; B(t)
Vážený průměr zavíracích cen produktů v čase t

B(t)/B(0)

Poměr v čase t k bázi z 1. 10.2007; k(t) – koeficient zřetězení

Báze je plátná vždy 1 měsíc, pak dochází k obměně měsíčních produktů a vah čtvrtletních kontraktů. Koeficient zřetězení umožňuje srovnávání indexu v různých časech, zachovává kontinuitu a zabraňuje skokům v indexu.

(Zdroj: pxe.cz)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.03.2026
16:43PODCAST Týdenní výhled: Ropa dál roste, napětí neustupuje a do toho zasedají centrální banky  
15:57Historická zkušenost, na kterou nyní trhy moc nevěří
14:30Ropa nad sto dolary přepisuje evropský energetický sektor. Neste a Equinor táhnou, služby padají  
14:14Jak se Polsko z komunistické trosky stalo jednou z 20 největších ekonomik
13:39ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:10Nebius získal velkého zákazníka. Meta si za 27 miliard dolarů kupuje přístup k jeho AI infrastruktuře
12:30Ropa snížila tlak na akcie i dluhopisy, volatilita se snižuje  
11:03Ropa dál zdražuje, Trump vyzývá ostatní země k ochraně Hormuzského průlivu
10:31Meta sází na AI efektivitu: počet zaměstnanců může klesnout o pětinu
9:41Komerční banka, a.s.: Oznámení o změně Tier 2 kapitálu
8:57UniCredit podává oficiální nabídku na převzetí německé Commerzbank
8:49Rozbřesk: Centrální bankéři neřeknou nic, protože za dané situace skutečně „nikdo nic neví“
8:43ČNB sazby ponechá, Tykač zpochybňuje převzetí ČEZ státem a trhy sledují napětí v Hormuzu i nabídku UniCreditu  
5:50Fidelity: Konec éry 60/40? Vyšší volatilita a fragmentace nutí investory přehodnotit konstrukci portfolia
15.03.2026
8:37Víkendář: Kdyby bylo k dispozici více kaučuku, mohla skončit válka dříve?
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data