Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ifo: Podnikatelská důvěra vzrostla v srpnu na roční maximum

Ifo: Podnikatelská důvěra vzrostla v srpnu na roční maximum

24.9.2009 11:15

Německý ukazatel podnikatelské důvěry vzrostl v měsíci září na své 12měsíční maximum a naznačil tak, že evropská ekonomika bude poté, co se vymanila z nejhorší recese od druhé světové války, nabírat na síle.

Mnichovský institut Ifo dnes uvedl, že jeho index podnikatelského klimatu vzrostl v září na 91,3 ze srpnových 90,5 bodu. Konsensuální odhad podle průzkumu agentury Bloomberg přitom počítal s hodnotou na úrovni 92 bodů.

Dílčí indexy Ifo také zaostaly za očekáváním: ukazatel očekávání vzrostl na 95,7 bodu (konsensus 96,6 bodu), ukazatel současných podmínek si mírně polepšil na 87,0 bodu (konsensus 87,7 bodu).

„Pro ekonomiku teď existují pozitivnější impulsy,“ uvedl ekonom Stefan Muetze. „Začala obnova zásob, která v kombinaci s investicemi a zlepšujícím se exportem bude hybnou silou ve třetím a čtvrtém kvartále,“ dodal.

Vývoj ukazatele Ifo od konce roku 1999

ifo240909

(Zdroj: Bloomberg)

Zpráva přichází v době, kdy kancléřka Angela Merkelová vstupuje do poslední fáze své volební kampaně. Vládní program „šrotovného“ a zlepšující se globální obchod napomohly ekonomice k 0,3% mezikvartálním růstu ve druhém čtvrtletí. Bundesbank navíc předpovídá pro třetí kvartál silné oživení, přesto by se obnova ekonomiky mohla zastavit, jakmile vyprší stimulační opatření a nezaměstnanost nadále poroste.

Kancléřka Merkelová souhlasila s výdaji 85 miliard eur, aby tak znovuoživila ekonomický růst. Opatření zahrnují, mimo jiné, úlevy na daních, investice do infrastruktury a pobídku 2 500 eur pro ty, kteří nechají sešrotovat svůj starý vůz a koupí si nový. Prostředky z fondu určeného na šortovné však došly již na začátku září.

Podle ekonoma Union Investment, Davida Millekera, můžeme pozorovat postupné ustalování indexu Ifo. „Německá ekonomika je silně závislá na exportech do zemí eurozóny, ale ve Španělsku a dalších zemích nyní existují strukturální problémy,“ vysvětlil Milleker zpomalování růstu podnikatelské důvěry.

Ekonomický institutu IW soudí, že by se německá ekonomika měla letos propadnout o 4,5 %, v příštím roce by však již měla opět vzrůst o 1,5 %.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  •  
    24.9.2009 11:31

    ježišmarjáá!! Šortovné NEE!!
    mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data