Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: ÚOHS povolil spojení firmy Lumius s ČEZem, ten ji ale nyní koupit nehodlá

ČEZ: ÚOHS povolil spojení firmy Lumius s ČEZem, ten ji ale nyní koupit nehodlá

12.10.2009 17:54
Autor: ČTK

Brno (ČTK) - Antimonopolní úřad povolil bez podmínek spojení elektrárenské společnosti ČEZ (926 CZK, 2,26%) a obchodníka s elektřinou a plynem Lumius. ČTK to dnes řekl mluvčí úřadu Kristián Chalupa. ČEZ má již od června ve společnosti Lumius zástavní právo ke stoprocentnímu obchodnímu podílu ve výši deset milionů korun. ČEZ ale firmu koupit nyní nehodlá. Souhlas Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) firmy potřebovaly kvůli zajištění kreditního rizika ČEZ a obchodů v následujících třech letech, řekla ČTK mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Lumius je podle Novákové spolehlivým obchodním partnerem ČEZ a hradí veškeré závazky v souladu se stanovenými podmínkami a požadavky na zajištění kreditního rizika ČEZ. Kvůli otevření prostoru pro nové obchody s elektřinou na roky 2010 až 2012 se firmy dohodly na způsobu zajištění kreditního rizika ČEZ včetně zřízení zástavního práva k obchodnímu podílu firmy Lumius. Podle legislativy si však pro toto řešení musely vyžádat posudek ÚOHS a jednalo se jen o posouzení potenciálního spojení, uvedla Nováková.

Jediným vlastníkem firmy Lumius je Pavel Miklas ze Sviadnova na severní Moravě. Lumius dodává elektřinu konečným zákazníkům v ČR, SR a v Polsku. Společnost vznikla v roce 2002 a od 1. května 2009 je většinovým akcionářem Českomoravské energetické (ČME). Vlastní v ní 89 procent akcií. Portfolio Lumiusu převzetím ČME narostlo zhruba o deset procent, a firma se tak zařadila mezi největší dodavatele elektrické energie v Česku. Tuto fúzi rovněž letos v srpnu schválil ÚOHS bez podmínek.

K odběratelům elektrické energie od firmy Lumius patří Správa Pražského hradu, Národní divadlo, Saint-Gobain Vertex, Iveco Czech Republic, nošovický Hyundai, Hella Autotechnik, Korado, Ontex CZ, ministerstvo zdravotnictví, Stora Enso Timber Ždírec a další včetně ÚOHS.

Lumius v prvním pololetí dodal zákazníkům přibližně 900 gigawatthodin elektřiny a 730,6 GWh plynu v celkové hodnotě téměř tři miliardy korun. Tržby tak meziročně vzrostly o tři pětiny. Hrubý zisk firmy se snížil na 5,82 milionu korun, což znamená meziroční pokles o 23,14 milionu.

ČEZ je největší středoevropskou elektrárenskou společností s více než devíti miliony zákazníků, z nichž jsou dvě třetiny mimo ČR. Dvoutřetinovým vlastníkem firmy je stát. Letošní zisk ČEZ odhaduje na 50,2 miliardy korun. Skupina ČEZ v pololetí meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk o téměř 11 procent na 32 miliard korun. Tržby vzrostly o téměř šest procent na 95,6 miliardy korun. Skupina za první pololetí vyrobila 33,16 terawatthodin elektřiny.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2026
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů
13:32PayPal bude škrtat a propouštět, nový CEO chce firmu znovu nastartovat
13:07Apple zvažuje diverzifikaci čipů, oslovil Intel a Samsung
12:52SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
12:45Preview Novo Nordisku: Pilulka Wegovy vzbudila velký zájem. Bude to stačit?
11:50CSG se ohradila proti analýze Hunterbrook, potvrdila růst vlastní výroby munice o 20 %
11:44Evropa se při klidné ropě úspěšně zvedá. Čeká se na další výsledky a data  
11:32Duolingo díky AI navýšilo zisk i tržby, akcie se však po zveřejnění výsledků propadly o 13 %
10:35Deloitte: Nájmy mezičtvrtletně zdražily o 2,1 procenta na 339 Kč za metr čtvereční
10:22Palantir opět "explodoval". Tržby i zisk táhnou zejména vládní kontrakty, významně vyšší je i výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y