Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zájem o americké dluhopisy udržela špatná makrodata a propad akciových trhů… a další zprávy z trhů dluhopisů

Zájem o americké dluhopisy udržela špatná makrodata a propad akciových trhů… a další zprávy z trhů dluhopisů

29.10.2009 10:23
Autor: 

Americká výnosová křivka ve středu zploštěla, když výnosy na kratším konci vzrostly málo přes 1 bps a o 3 bps klesly na konci delším. Zájem o dluhopisy po úterním výrazném růstu cen udržel překvapivý pokles prodejů nových domů a oslabení akciových trhů. Podstatnějším změnám ale zabránil nižší zájem o emisi 5letých Treasuries za 41 mld. $ a růst zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby, který však byl v souladu s očekáváním.

Dnes bude zveřejněna řada čerstvých statistik. Pozornost se zřejmě sousedí na předběžné výsledky HDP za 3q09. Očekává se solidní růst, a to s další aukcí 7letého papíru za 31 mld. $ a ranním růstem futures na akcie by mělo další zvýšení cen dluhopisů zákonitě korigovat, zvláště když v ranním asijském obchodování rostou výnosy.

Evropské dluhopisy včera po silném úterním růstu ještě mírně posílily, výnosová křivka klesla po celé délce a mírně zploštěla, na kratším konci ztratila necelý 1 bps. Růst cen zřejmě inicioval vývoj v USA podpořený poklesem akciových trhů, protože německé spotřebitelské ceny v říjnu meziměsíčně rostly a trh se musel vypořádat s emisí 5letých bundů za 4,1 mld. €.

Dnešek bude v eurozóně o indexech důvěry. Očekávání jsou mírně optimistická, rozhodující tak budou zřejmě odpolední americká čísla. Do té doby by mohly dluhopisy korigovat předešlý cenový růst, změny ale budou nejspíše mírné, protože akciové opening calls jsou po ránu v červených číslech.

Česká výnosová křivka v úterý ztrácela a velmi mírně zestrměla. Při průměrných objemech obchodů změny výnosů nepřesáhly 1,5 bps. Protože domácí scéna byla bez významnějších podnětů, lze vyšší zájem o dluhopisy odvodit z vývoje na vyspělých trzích a poklesu akciového trhu. Větším změnám pak bránila oslabující koruna.

Dnešek je opět bez nových dat. Nejspíše až zítra bude zveřejněna předběžná průmyslová výroba. Kratší týden by pak měl oslabit domácí zájem o dluhopisy. Za zmínku stojí, že ministr financí zmínil předběžné podmínky „lidové“ emise dluhopisů. Příští rok by v ní mělo být emitováno 20 mld. při nominálu 1 000 , uvažovaný výnos je kolem 5 % p.a. Koupit je bude možné na poště nebo přes internet a budou v elektronické podobě.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.02.2026
12:14Dimon: Část trhu znovu dělá „hlouposti“. Rizika připomínají období před finanční krizí
10:48ČNB schválila prospekt KARO Leather pro přestup na hlavní trh pražské burzy
10:01Nejhorší den za čtvrt století. Akcie IBM potopil nový nástroj Anthropicu
8:57KARO míří na Prime Market, černý AI scénář od Citrini Research otřásl trhy a PayPal centrem zájmu kupců  
8:50Rozbřesk: Úskalí nové hospodářské strategie. Staneme se zemí pro „budoucnost“?
6:04Krugman: Zrušení cel je dobrá zpráva, ale Trump pravděpodobně najde cesty, jak to dobré eliminovat
23.02.2026
18:04Dláždí centrální banky cestu globálnímu ekonomickému boomu?
16:57Týdenní výhled: Nejdůležitější událostí jsou středeční výsledky Nvidie  
16:10Jižní Korea byla nejvýkonnějším trhem loňska. Je silný růst indexu Kospi začátkem dlouhodobého trendu?
15:57Ceny všech typů nemovitostí loni zrychlily růst a vytvořily nová maxima
12:30Magnificent Seven letos pod tlakem: růst capexu na AI nahlodává free cash flow a víru investorů
11:24Další hořká pilulka pro Novo Nordisk. Nový lék si vede hůře než konkurent od Eli Lilly
11:03PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
10:07Globální 15% clo zvyšuje nejistotu. Dolar oslabuje, americké futures míří dolů  
9:01Rozbřesk: Obchodní chaos nekončí. Nejvyšší soud zrušil Trumpova reciproční cla
8:47Slovenští novináři zpochybňují smlouvy CSG za miliardy, USA zastavují výběr cel podle IEEPA, ale Trump zavádí nové 15% clo  
6:07Průzkum: Evropské akcie už svého vrcholu dosáhly, valuace jsou nejvyšší za 5 let  
22.02.2026
10:01Víkendář: Čína na rozdíl od Japonska není připravena na odchod do důchodu. Co Německo?
21.02.2026
10:02Víkendář: Jak budou Američané platit za své deficity?
20.02.2026
22:02Americké akciové indexy uzavírají týden v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data