Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Globální trhy poslaly zlotý i forint dolů… a další devizové zprávy

Globální trhy poslaly zlotý i forint dolů… a další devizové zprávy

02.11.2009 9:29
Autor: 

Česká koruna zakončila minulý týden mizerně, když výprodeje na akciových trzích spolu s nervozitou před nadcházejícím zasedáním ČNB zavedly měnový pár EUR/CZK opět k hranici 26,60.

Tento bude sice hodně o ČNB, ale koruna nesmí spustit z očí i zahraniční trhy, kde se díky na data bohatému kalendáři mohou dít věci. Před čtvrtečním jednáním bankovní rady ve velké zisky koruny však nevěříme, a to i kdyby se emerging markets začalo v důsledku lepších makro zpráv z USA dařit.

Americký dolar v pátek posílil. K silnějším úrovním ho táhly výprodeje na globálních akciových trzích. Měnový pár tak vzdal pokus o návrat na 1,485 a spadl zpět do okolí 1,470.

Dnes je na programu nálada v americkém průmyslu, která by akciím po pátečním výplachu mohla trošku pomoci. Dolar proto pravděpodobně zůstane přešlapovat na místě, popřípadě se může pokusit o návrat nad 1,485.

Polský zlotý se v pátek spolu s celým regionem dostal znovu pod tlak a bez výraznějších domácích impulsů oslabil do blízkosti 4,28 EUR/PLN.

Celý týden v Polsku zeje prázdnotou, zatímco na globálních trzích je doslova nacpán důležitými událostmi. Tón obchodování proto bude udávat Wall Street. Start může být proto po pátečním výplachu lehce pozitivní.

Forint v pátek oslabil, po ranních EUR/HUF 272,09 končil na 275,0. Domácí výrobní ceny vzrostly méně, než se čekalo a konečná hodnota obchodní bilance byla ještě o něco lepší, a to pak jen povzbudilo očekávání o dalším snížení sazeb. Hlavní impulzy však přišly z globálních trhů, které poslaly dolů i ostatní středoevropské měny.

Z domácích událostí bude zajímavá čtvrteční průmyslová výroba. Do té doby ale bude forint reagovat na vývoj na globálních trzích, výraznější posílení maďarské měny je ale zatím málo pravděpodobné.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.04.2026
22:05Wall Street přešlapuje na místě: technologie drží trh, zbytek brzdí nejistota  
17:07Jaká by byla ideální monetární politika?
15:10UnitedHealth se oklepává z loňského šoku. Dobrými výsledky a zlepšeným výhledem si znovu získává důvěru investorů
14:40NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Změna v dozorčí radě společnosti
13:50Trhy & Bohatství: Konflikt ve světě a drahé hypotéky v Česku. Co nás na realitním trhu čeká?
13:45Nového šéfa Applu Johna Ternuse čeká éra těžkých rozhodnutí
13:15Valná hromada Monety schválila výplatu dividendy. Kolik a kdy akcionáři získají?
12:56MONETA Money Bank, a.s.: Akcionáři schválili výplatu dividendy 11,5 Kč na akcii
12:20Čína vede v závodě o humanoidní roboty, USA ale dominují v hodnotě firem
12:00Nad Trumpovým prezidentstvím se vznášejí podezření na tzv. insider trading
11:34Sentiment je převážně pozitivní při vyčkávání na zprávy z Blízkého východu a ekonomiky  
10:27Amazon prohlubuje spolupráci s Anthropicem. Nová investice může dosáhnout až 25 miliard dolarů
9:26Tim Cook po 15 letech opustí post generálního ředitele společnosti Apple
9:12Rozbřesk: Blízkovýchodní šok nás zasahuje v příznivou chvíli, deflace pokračuje ve značné části výroby
8:53Jednání v Islámábádu navrací Evropě optimismus, Tim Cook po 15 letech končí v čele Applu  
6:05AI jako investiční motor. Tři akcie, na které sází elita z Wall Street  
20.04.2026
16:57Levná globalizace končí, svět se přepisuje. Jak investovat v nové éře  
15:36Trhy fúzí a akvizic se po začátku války v Íránu prudce propadly, nyní začalo zotavení
14:45Pokud by se v USA obnovily inflační tlaky, neměl by dolar oslabovat?
14:35S DIP lidé investují na důchod již 9,5 miliardy korun. Počet smluv se blíží čtvrt milionu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m