Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB zlepšila pro příští rok odhad růstu ekonomiky na 1,4 %, počítá se stabilním kurzem koruny

ČNB zlepšila pro příští rok odhad růstu ekonomiky na 1,4 %, počítá se stabilním kurzem koruny

05.11.2009 16:17
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Česká národní banka očekává v nové prognóze pro příští rok růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,4 procenta. Letos centrální banka očekává pokles o 4,4 procenta. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval guvernér ČNB Zdeněk Tůma. ČNB tak odhad vývoje ekonomiky pro příští rok zlepšila a pro letošní rok zhoršila. Loni ekonomika rostla podle revidovaných údajů ČSÚ o 2,6 procenta.

V předchozí srpnové prognóze ČNB očekávala letos pokles ekonomiky o 3,8 procenta a pro příští rok růst o 0,7 procenta. Pro rok 2011 ponechala centrální banka odhad růstu HDP na 2,2 procenta.

Ministerstvo financí v nejnovější makroekonomické prognóze z konce října očekává příští rok růst české ekonomiky o 0,3 procenta. Pro letošek MF očekává větší propad ekonomiky, a to o pět procent. Podle Evropské komise by měla ekonomika příští rok růst o 0,8 procenta a letos klesnout o 4,8 procenta.

"Věříme tomu, že česká ekonomika již má za sebou dosažení dna. Příští rok čekáme mírný růst, ale cesta bude poněkud hrbolatá. Po určitém vzepětí dojde ještě k nějakému utlumení ovlivněného rozpočtovou politikou a rostoucí nezaměstnaností," uvedl dnes Tůma.

Celková inflace bude nízká, ale postupně bude podle ČNB stoupat. "V horizontu měnové politiky bude celková inflace zhruba na úrovni dvou procent," uvedl Tůma. Ve čtvrtém čtvrtletí 2010 by měla být inflace na 1,9 procenta a v prvním čtvrtletí roku 2011 na dvou procentech.

Hlavní rizika, která by mohla ohrozit nový odhadovaný vývoj, jsou podle Tůmy mírně proinflační. Pro růst cen by tak mohl působit aktuální vývoj kurzu koruny, naopak proti růstu cen může působit možný nižší růst mezd.

Prognóza počítá podle guvernéra s poklesem tržních úrokových sazeb v letošním roce, poté s jejich postupným růstem v průběhu roku 2010.

Nová prognóza ČNB počítá se stabilním kurzem korunym uvedl dnes guvernér centrální banky Zdeněk Tůma. ČNB předpokládá stejně jako v minulé prognóze kurz v příštím roce kolem 25,70 Kč/EUR. Průměrný kurz koruny letos ČNB očekává na 26,40 Kč/EUR a příští rok posílení koruny na 25,70 Kč/EUR. V roce 2011 by měla koruna mírně posílit k 25,60 koruny za euro.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.02.2026
14:27Gundlach: Směr nedolarové trhy a měny, vládní intervence se stávají reálnější možností
10:06Víkendář: Byl kdy dolar vůbec tradičním bezpečným útočištěm?
06.02.2026
17:46Budoucnost akcií, dluhopisů a portfolio 60/40
16:18Perly týdne: Měnící se pohled na umělou inteligenci a transformace budoucího šéfa Fedu
15:12Braňo Soták: 200 miliard, které zatřásly trhem. Amazon testuje hranice trpělivosti investorů  
14:02Traders Talk: Tech ustupuje, otěže přebírá defenziva a Stellantis těžce krvácí
14:01Investoři znejistěli. Čínské výrobce elektromobilů brzdí drahé suroviny i slábnoucí poptávka  
12:28Reddit zasadil medvědům tvrdou ránu. Tržby rostly o 70 procent, výhled zůstává optimistický  
10:58Amazon sentimentu přitížil, ale propad trhů opět láká kupce  
10:52Průmysl ke konci roku rostl, dočkáme se v roce 2026 zrychlení
10:47Komerční banka: Pokles jádrových výnosů i poplatků částečně vyvažuje atraktivní dividenda  
10:28Stellantis couvá od elektromobility. Za restrukturalizaci zaplatí 22 mld. eur a nevyplatí dividendu. Akcie klesají o 22 procent
8:49Novo Nordisk čelí levnější napodobenině Wegovy, Anthropic vydává novou verzi Clauda, evropské futures v záporu  
8:48Rozbřesk: ČNB zůstává jednotná a kolabující bitcoin pomáhá dolaru
8:45Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 4Q 2025
8:25Komerční banka oznámila slabší závěr roku, ale optimistický výhled na 2026
05.02.2026
22:35Amazon bude utrácet ještě více než Alphabet. Letošní výdaje odhaduje na 200 miliard dolarů
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu
16:26Excalibur Army ze skupiny CSG získala v Asii zakázku na obrněná vozidla za šest miliard
16:18Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, jejich pokles je však stále ve hře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data