Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Exxon s Shell mají kontrakt na obří irácké ropné pole Západní Kurna

    Exxon s Shell mají kontrakt na obří irácké ropné pole Západní Kurna

    05.11.2009 17:09
    Autor: ČTK

    Bagdád (ČTK) - Konsorcium amerického ropného koncernu Exxon (72,5 USD, 1,68%) Mobil a britsko-nizozemské Royal Dutch Shell (20,43 EUR, 1,52%) získalo kontrakt na rozvoj obřího iráckého ropného pole Západní Kurna v hodnotě až 50 miliard dolarů (asi 872 miliard Kč). Exxon a Shell zvítězily v soutěži nad konkurenčními skupinami vedenými francouzským koncernem Total (42,36 EUR, 1,73%), ruskou firmou Lukoil (58,7 USD, 0,17%) a čínskou CNPC, sdělilo dnes irácké ministerstvo ropného průmyslu.

    Konsorcium vedené Exxonem dnes s ministerstvem podepsalo předběžný dvacetiletý kontrakt na první fázi rozvoje Západní Kurny. Kontrakt ještě musí schválit irácká vláda, řekl mluvčí ministerstva.

    Západní Kurna, kde se nalézá odhadem 8,7 miliardy barelů ropy, je pro západní ropné koncerny jedním z nejcennějších iráckých polí. Západní těžaři nutně potřebují podobné příležitosti, protože tradiční zásobárny jim vysychají a v nových oblastech se střetávají s ostrou konkurencí čínských nebo indických ropných společností.

    Snahou Iráku je získat západní ropné společnosti, které ze země před 30 lety vyhostil prezident Saddám Husajn, k rozvinutí obrovského ropného bohatství. To bylo po desetiletí zanedbáváno a poškozováno sankcemi, válkami a sabotážemi. Strategickým cílem Iráku je stát se po prudkém zvýšení těžby třetím největším producentem ropy na světě.

    Dnešní kontrakt je již třetí velkou dohodou o rozvoji ropných polí za tento týden. V úterý Irák uzavřel konečnou dohodu s britskou BP (590 GBp, 1,48%) a čínskou společností CNPC o rozvoji největšího domácího ropného pole Rumajlá, což byl jediný kontrakt, který vzešel z červnové aukce, první svého druhu za 30 let. V pondělí skupina vedená italskou Eni (17,2 EUR, 0,64%) podepsala předběžnou dohodu o rozvoji pole Zubajr a Irák má ještě v plánu podepsat kontrakt na pole Nasírijá s japonskou Nippon Oil.

    Plán produkce, který předložilo konsorcium Exxonu pro Západní Kurnu, překonal plány konkurentů. Skupina má v úmyslu zvýšit produkci pole asi pětinásobně na 2,325 milionu barelů denně z nynějšího necelého půl milionu barelů, sdělilo ministerstvo. Konsorcium také má podle ministerstva v plánu vynaložit na rozvoj až 50 miliard dolarů během šesti let.

    Konsorcium bude dostávat za každý vytěžený barel 1,9 dolaru. Nynější tržní cena ropy se pohybuje kolem 80 dolarů za barel.

    Irák sice disponuje třetími největšími zásobami ropy na světě po Saúdské Arábii a Rusku, země však těží hluboko pod svými možnostmi,. Denní těžba se pohybuje mezi 2,3 a 2,4 milionu barelů a export dosahuje necelé dva miliony barelů denně.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    27.07.2026
    22:02Americké trhy táhne dolů drahý polovodičový sektor  
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  
    11:43Podnikatelská nálada v Německu se v červenci opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    11:04Invesco: Zlato zažilo nejhorší čtvrtletí za více než dekádu. To ale nemusí znamenat konec býčího příběhu
    10:30Shein se propadl do ztráty. Trumpova cla zasáhla byznys levné módy před vstupem na burzu
    9:14Rozbřesk: Rok od podepsání obchodního příměří připomínají transatlantické obchodní vztahy mexickou telenovelu
    8:58Čínský čipový gigant CXMT při burzovním debutu vystřelil přes 500 %. Překonal i největší banku země
    8:53ČEZ chystá nové větrné parky, Nvidia možná podpoří OpenAI  
    6:07Chanos: Energie je dostatek, do bodu přehodnocení AI investic se dostaneme během 12 měsíců
    26.07.2026
    15:19Nastává opět základní investiční chyba?
    8:45Víkendář: Fed by měl reagovat na ropné šoky, USA od nich nejsou úplně izolovány
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m